Hava Durumu
°C
114.808,560
0 %
6,867
0.0816 %
7,774
0.1636 %
397,731
0.1944 %
Pakette en merak edilen yenilik: Konaklama Vergisi

Pakette en merak edilen yenilik: Konaklama Vergisi

TBMM görüşülen 45 maddelik yeni reform paketinin tanıtımında en çok ilgiyi 'Konaklama Vergisi' çekti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen 45 maddelik yeni reform paketinde 3 yeni vergi dikkatleri çekiyor. Bu 3 verginin isimleri Değerli Konut Vergisi, Konaklama Vergisi ve Dijital Hizmetler Vergisi olarak adlandırılıyor. 

EN ÇOK KONAKLAMA VERGİSİ MERAK EDİLİYOR

Konaklama Vergisi ile otel ve benzeri konaklama tesislerindeki hizmetlere konaklama vergisi gelecek. Konaklama vergisi 2020 için yüzde 1, sonrası için yüzde 2 olacak.

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetten yararlananlara sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, plaj, termal ve benzeri alanların kullanımı hizmetleri gibi diğer tüm hizmetler, Konaklama Vergisi'ne tabi olacak.

OTELCİLER KONAKLAMA VERGİSİ'Nİ İSTEMİYOR

Yeni vergi tasarısına göre, otellerden 'Konaklama Vergisi' adı altında yeni bir vergi alınacak. Ancak otelciler, bu durumdan şikayetçi. Sektör Meclis'e sevk edilen turizm sektörüne ilave bir vergi olarak değerlendiriyor.

Seyahat firmalarına göre iddia edildiği gibi dünyada bu vergi var ama tasarıdaki boyutlardaki gibi kullanılmıyor.

VATANDAŞ DAHA PAHALI TATİL ALACAK

Bu tasarı böyle yasalaşırsa sektöre ilave bir getirerek tüketiciye ilave yük bindirileceği savunuluyor.

ORANI YÜZDE 2 OLARAK BELİRLENDİ

Konaklama Vergisi'nin matrahı, geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte sunulan diğer tüm hizmetler karşılığında, Katma Değer Vergisi hariç, her ne suretle olursa olsun alınan veya bu hizmetler için borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamı olacak. Konaklama Vergisi'nin oranı ise yüzde 2 olacak.

MUAF TUTULAN YERLER VAR

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait olup bunlar tarafından işletilen misafirhane ve eğitim tesislerinde verilen hizmetler, öğrenci yurtları, pansiyonları ve kamplarında öğrencilere verilen hizmetler, karşılıklı olmak kaydıyla yabancı devletlerin Türkiye’deki diplomatik temsilcilikleri, konsoloslukları ve bunların diplomatik haklara sahip mensupları ile uluslararası anlaşmalar gereğince vergi muafiyeti tanınan uluslararası kuruluşlar ve mensuplarına verilen hizmetler konaklama vergisinden müstesna olacak.

YIL SONUNA KADAR YÜZDE 1 UYGULANACAK

Konaklama Vergisi oranı 31 Aralık 2020 tarihine kadar yüzde 1 olarak uygulanacak. Konaklama Vergisi'ne ilişkin düzenleme 1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.