Hava Durumu
°C
97.990,370
0.6846 %
5,843
-0.2645 %
6,508
-0.3857 %
279,650
0.0139 %
Türkiye-ABD ticaret hacminde hedef 25 milyar dolar artırıldı

Türkiye-ABD ticaret hacminde hedef 25 milyar dolar artırıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, G-20 Zirvesindeki ikili görüşmede 2 ülke arasındaki ticaret hacmi hedefini 100 milyar dolara çıkarılmasına karar verdiler. Bu doğrultuda Boston Consulting Group ile hazırlanan proje hedefinin de revize edilmesi konusunda mutabık kalındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında G-20 Zirvesinde gerçekleşen ABD-Türkiye görüşmesinde 2 ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 75 milyardan, 100 milyar dolara çıkarılmasına karar verilerek, Boston Consulting Group ile hazırlanan proje hedefinin de revize edilmesi konusunda mutabık kalınmıştı.

75 MİLYAR DOLARLIK HEDEFİN KOMİTE TOPLANTISI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi'nden (TAİK) yapılan açıklamaya göre, TAİK ve Amerikan-Türk Konseyi (ATC) tarafından, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye-ABD 75 Milyar Dolar Ticaret Hedefi Çalışmasının II. Yönlendirme Komite Toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi.

YUVARLAK MASA TOPLANTISI YAPILDI

Kamu ve özel sektör paydaşlarının bir araya geldiği yuvarlak masa toplantısında, gelecek dönemde gerçekleştirilecek etkinlikler ve oluşturulacak yol haritası tartışıldı.

"YABANCI SERMAYE YATIRIMINA ODAKLANIYORUZ"

Açıklamaya göre, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, toplantıda yaptığı konuşmada, "Amacımız, sadece iki ülke arasındaki ticareti artırmak değil, aynı zamanda yabancı sermaye yatırımına da odaklanıyoruz. Yabancı sermaye artırımı ile ülkemizde üretilen ürünlerin üçüncü ülkelere gerçekleştirdiğimiz ihracatı da artacaktır." ifadelerini kullandı.

KAPSAMLI TAKDİM, 25 EYLÜL'DEKİ 10. TÜRKİYE YATIRIM KONFERANSI'NDA

TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, çalışma neticesinde ortaya çıkacak yol haritasını, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında her iki başkana sunacaklarını belirterek, söz konusu raporun daha kapsamlı takdiminin 25 Eylül'de New York'ta gerçekleştirilmesi planlanan 10. Türkiye Yatırım Konferansı'nda yapılacağını bildirdi.

"SEKTÖREL BAZDA İLERLEMEK DAHA ETKİLİ OLACAK"

Toplantıda, şu ana kadar gelinen aşama hakkında sunum yapan kıdemli stratejistler, iki ülke arasında bu hedefin ütopik olmadığının ve sektörel bazda ilerlemenin daha etkili olacağını vurguladı.

KARŞILIKLI TİCARET ALANLARI BELİRLENDİ

Proje sunumunda, Türkiye’nin ABD’ye ihracatında fırsat olarak görülen otomotiv, turizm, tekstil, mücevherat, sivil havacılık, beyaz eşya, yapı malzemeleri ve mobilya sektörlerine odaklanılırken, Türkiye’nin ABD’den ithalatında enerji, medikal ekipmanlar, kimyasal ürünler ve sivil havacılık sektörlerinin ön plana çıkarıldığı belirtildi.

ORTAK ÇALIŞMA GRUPLARI KURULACAK

Komite toplantısında, daha odaklı çalışma grupları oluşturulmasına karar verildi. Söz konusu çalışma grupları aracılığıyla hem doğrudan yabancı yatırım ve ortak girişimlere hem de sektörlere ayrı ayrı ve daha detaylı odaklanılabilecek. Ayrıca, Türkiye’nin tanıtım ve PR faaliyetleri konusunda da bir yol haritası oluşturulması hedefleniyor.

 

KAYNAK: AA