Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0792 %
7,557
0.1338 %
377,089
0.1755 %
Turizmci eski güzel günlerine geri döndü

Turizmci eski güzel günlerine geri döndü

Rusya’nın ardından Avrupalı turistin de Türkiye’ye geri dönmesi ile birlikte turizmde krizler olmadan önceki dönemlerden daha da iyi bir seviye gözlenmeye başladı.

AVRUPALI TURİST TEKRAR GELİYOR

Turizmciler Rusya örneğinde olduğu gibi tek bir pazara bağlı kalmanın sektör için risk yarattığını ifade ederek “Avrupalı turiste yüzde 100’ü bulan artışlar görüyoruz. Bu sektörümüz adına önemli bir gelişme.” diyor.

RUSYA UÇAK KRİZİ SONRASI EN İYİ SEVİYE GÖZLEMLENİYOR

2016 yılında yaşanan terör olayları ve Rusya krizi nedeniyle kötü günler geçiren sektör, yeniden eski günlerine döndü.

"TEK PAZARA BAĞLI KALMAK RİSKLİYDİ"

Konaklama sektörü yöneticisi Gürhan Sayar, Türkiye’nin bir turizm ülkesi olduğunu belirterek “Sektörün ‘tek pazara bağlı kalması’ ciddi risk anlamına geliyor. Bunu Rusya krizinde yaşadık. Avrupalı turistin terör olayları nedeniyle gelmemesi, bizi Rusya’ya bağlı kıldı. Ardından Rusya ile uçak krizi yaşadık ve tek pazara bağlı kalmanın sektör için nasıl büyük sorunlar doğurduğunu gördük. Şimdi Avrupalı turistin dönüşü bizi oldukça mutlu ediyor. Belki istediğimiz konaklama sayısı olmasa da çoğu Avrupa ülkelerinde yüzde 100 üzerinde bir artış var.” diye konuştu.

"KONGRE TURİZMİ CANLANIYOR"

Turizmde en fazla harcama yapan grubun ‘kongre turisti’ olduğunu söyleyen Sayar, Türkiye’nin bu potansiyeline dikkat çekti. Sayar “İstanbul bu organizasyonları çok iyi ağırlayabilecek güçte.” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir