Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,818
0.0851 %
7,566
0.2411 %
377,003
0.1527 %
Thomas Cook iflası 100 milyon sterline mal oldu

Thomas Cook iflası 100 milyon sterline mal oldu

İngiliz hükümeti Thomas Cook'un iflasından sonra, yaklaşık 150 bin tatilcinin ülkeye geri getirilmesi için 2’nci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük kurtarma operasyonunu başlatmıştı. Thomas Cook yolcularını kurtarma operasyonu, İngiltere'ye 100 milyon sterline mal oldu.

İngiliz parlamentosunda konuşan İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, dünyanın en büyük turizm operatörlerinden olan Thomas Cook'un 45 bin yolcusunun bugünün sonunda İngiltere'ye dönmüş olmasının beklendiğini söyledi.

İNGİLTERE HARCADIĞI PARAYI TAHSİL ETMEYİ PLANLIYOR

Shapps, İngiliz hükümetinin yolcuların geri getirilmesi için yaklaşık 100 milyon sterlin harcadığını belirterek, "Bu maliyetin bir kısmını kredi kartları ve seyahat sigortaları yoluyla geri tahsil etme yollarına bakacağız." ifadesini kullandı.

İNGİLTERE’DE KURALLAR FARKLI

İngiltere'nin iflas kurallarının farklı olduğunu vurgulayan Shapps, "Diğer ülkelerdeki iflas kuralları, kayyumun yönetime geçerek uçakların kullanılmasına, alıcıların bu süreçte başvuru yapmasına izin veriyor. Bizim iflas kurallarımız buna izin vermiyor." diye konuştu.

Shapps, Thomas Cook'un iflasının ardından İngiltere'de yeni düzenlemelerin yapılarak ileride şirketlerin iflas sürecinin daha iyi yönetilmesinin gerektiğini kaydetti.

OTELLERE BORÇ 338 MİLYON STERLİN

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu (CAA) Başkanı Dame Deirdre Hutton ise verdiği röportajda, Thomas Cook'un otellere toplam borcunun yaklaşık 338 milyon sterlin olduğunu belirtti.

Thomas Cook'la çalışan otellerin endişeli olduğuna işaret eden Hutton, "Meksika'da bir otelin yaklaşık 2,5 milyon sterlin alacaklı olduğunu öğrendik. Otellerin endişeli olması şaşırtıcı değil." değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Thomas Cook'un iflasına ilişkin, "İşlerin kötüye gittiği zamanlarda direktörlerin, yönetim kurulunda olanların kendilerine büyük meblağlarda ödeme yapmasının doğru olup olmadığı konusunda sorularım var." ifadesini kullanmıştı.

İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı Andrea Leadsome ise dün, şirketin yaklaşık 1.7 milyar sterlinlik borç altında olduğunu bildirmişti.

HÜKÜMET, ŞİRKETİN YÖNETİCİLERİ İLE İLGİLİ SORUŞTURMA TALİMATI VERDİ

İngiliz hükümeti, Thomas Cook'un iflasında "yöneticilerin rolünün incelenmesi için" soruşturma talimatı verirken, basında da Thomas Cook Üst Yöneticisi (CEO) Peter Fankhauser'a toplam 8.3 milyon sterlin ödendiği, diğer şirket yöneticilerine ise son 5 yılda toplam 20 milyon sterlin ücret ve bonus ödemesi yapıldığı haberleri yer almıştı.