Hava Durumu
°C
97.149,040
1.8395 %
5,759
-0.1923 %
6,417
0.2703 %
282,791
1.7416 %
Tanzim satış noktalarında sebze fiyatları

Tanzim satış noktalarında sebze fiyatları

Tanzim satış noktalarındaki sebze fiyatları ile market ve pazardakiler arasında büyük fark var.

Türkiye'de geçtiğimiz hafta enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla taze meyve ve sebze fiyatlarının ne denli yükseldiği bir kez daha gözler önüne serildi.

Aracıların ürünleri stoklayarak istediği gibi fiyat belirlemesi vatandaşları zor durumda bıraktı.

Ancak hükümet duruma müdahale ederek belediyeler eliyle tanzim satış noktaları kurdu.

Tanzim satış noktalarındaki fiyatlar aradaki farkı net bir şekilde gösteriyor.

DOMATESTE YÜZDE 70'LİK FARK

Domates tanzimlerde 3 lira 50 kuruştan satılacak. Domates marketlerde 6, pazarda ise 5 lira 50 kuruştan satılıyor. Arada yüzde 70'lik bir fark söz konusu.

Salatalık da domates ile aynı fiyata satılacak. Yine marketlerde salatalık 6 liraya satılıyordu. Bu da yüzde 60'ın üzerinde bir farkın olduğunu gösteriyor.

GEÇTİĞİMİZ AY TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNE OTURAN ÜRÜN: SOĞAN

Bir dönem Türkiye gündemine oturan soğan ise tanzimlerde 3 liradan vatandaşa sunulacak. Soğanın market ve pazar fiyatı şu anda 5 lira oldu. İthalatın önünün açılmasıyla soğan fiyatlarının daha da düşebileceği kaydediliyor.

Patates de, tanzimlerde, yine soğan gibi 3 liradan satışa çıkarılıyor. Patates marketlerde 4, pazarda ise 5 liraya kadar satılıyor.

ZAM ŞAMPİYONU SİVRİ BİBER 7 LİRADAN SATILACAK

TÜİK verilerine göre geçtiğimiz ay en çok zam gelen ürün biber olmuştu. Yüzde 88,88 ile zam şampiyonu olan biber tanzimlerde 7 liradan satılacak. Biber fiyatları pazar ve marketlerde yaklaşık 2 katı fiyatına satılıyor.

FİYATLAR NASIL MANİPÜLE EDİLİYOR

Bu fiyat tablosu, üreticiden tüketiciye gelene kadar meyve ve sebze fiyatlarının ne denli manipüle edildiğini gösteriyor. Örneğin Antalya'da halinde 2.80 kuruş olan domates aracıların etkisiyle market ve pazarlarda 6 liraya çıkıyor. Bazı marketler 8 liranın üzerine bile satabiliyor. Bu müdahale özellikle stokçuları zor durumda bırakacak.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME SEÇENEĞİ DE OLACAK

Suistimallerin önüne geçmek için kota da uygulanacak. Tüketiciler nakit ya da kredi kartı ile ödeme yapabilecek.