Hava Durumu
°C
101.930,070
0.4757 %
5,678
0.0193 %
6,269
0.0862 %
272,604
0.0051 %
Sivil toplum örgütleri enflasyonu canavar haline gelmeden ezmeye kararlı

Sivil toplum örgütleri enflasyonu canavar haline gelmeden ezmeye kararlı

Sivil toplum örgütleri enflasyonla mücadeleye tek vücud destek verirken bu süreci “Canavar haline gelmeden enflasyonu yok etme fırsatı elimize geçti” şeklinde yorumladılar.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın “Enflasyonla Topyekun Mücadele” programını açıklamasının ardından enflasyonla mücadele planına destekler gelmeye devam ediyor. Bu kurumlardan GSO, İTO, Mersin GİAD, İPEKYOLUSİDEF, SAFRANBOLU TSO, TMSF, Tarım Kredi, TÜMSİAD Erzurum, Ege İhracatçılar Birliği ve ESDER bunlardan…

GSO: ENFLASYONLA MÜCADELEYE TAM DESTEK  

Gaziantep Sanayi Odası (GSO)  Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, “Gaziantep Sanayi Odası olarak ülkemizin geleceği, ekonomik kalkınma, toplumsal refah ve istikrarlı bir Türkiye için atılan tüm adımları destekliyoruz”  

GSOYönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, açıklanan Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına tam destek verdiklerini söyledi. Ünverdi, “Devlet-Millet el ele vererek inşallah enflasyonla mücadelede mesafe kat edeceğimize yürekten inanıyoruz” dedi. 

Enflasyondaki artışın sanayiden esnafa, memurdan işçiye kadar toplumun tüm kesimlerini etkilediğini dile getiren Adnan Ünverdi, “Devletimiz, son dönemde yaşanan gelişmeler karşısında önemli tedbirler alıyor. Enflasyonla mücadele kararı da Hazine ve Maliye Bakanlığımızın almış olduğu ve piyasaları rahatlatmaya yönelik önemli bir adımdır. Kamu ve özel sektör el ele verirsek yüksek enflasyona karşı başarılı olur ve önümüzdeki süreçte enflasyonun, dolayısıyla döviz kurunun makul seviyelere düştüğünü görebiliriz” şeklinde konuştu.

İTO: BELGE HİZMETLERİNDE YÜZDE 10 İNDİRİM

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, İTO olarak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'na her türlü desteği verdiklerini, eksiksiz olarak bu mücadelede yer aldıklarını belirtti.

Yüksek enflasyonun bir anlamda üretime de tasarrufa da zarar verdiğine inandıklarını aktaran Avdagiç, şunları kaydetti: "Hepsinden önemlisi 423 bin üyemize, enflasyonla mücadelede örnek olmamız gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de İTO Yönetim Kurulu olarak, 2018 sonuna kadar üyelerimize yönelik belge hizmetlerinde yüzde 10 indirim uygulama kararı aldık. Kararın, meclis toplantısında onaylandıktan sonra yürürlüğe girmesini öngörüyoruz. Ticaret sicil harçları ve bedelini kamunun belirlediği bazı diğer hizmet bedelleri hariç olmak üzere, bedeli odamız tarafından belirlenen belge hizmetlerinde indirime geçiyoruz."

Avdagiç, bu indirimle İTO'nun da Enflasyonla Topyekun Mücadele'de fiilen yer alacağını belirterek, "İnanıyorum ki odamızın bu anlamlı indirimi, 423 bin üyemize de örnek olacaktır. Onlar da enflasyonla mücadelede var güçleriyle yerini alacaklardır." ifadelerini kullandı.

MERSİN GİAD: ENFLASYONLA MÜCADELEDE BİZ DE VARIZ

Mersin Girişimci İşadamları Derneği (GİAD) Başkanı Mehmet İzol, hükümetin, enflasyonun düşürülmesine yönelik 7 maddelik planına ilişkin yaptığı açıklamada, plan ile birlikte ekonominin kısa sürede rahatlayacağını, enflasyonda yüzde 25 civarında düşüş yaşanacağını söyledi.

Açıklanan planın Türkiye ekonomisine ışık tutacağını belirten İzol, "Türkiye ekonomisine karşı başlatılan savaşın ardından piyasalarda yaşanan dalgalanmaları kontrol altına almayı başaran hükümetimiz, olumsuz etkilerin giderilmesi için düğmeye bastı. Kredilere 6 ay öteleme, 24 ay vade, çarşı pazara sıkı denetim, komisyon oranlarının düşürülmesi, tarladan şehre taşınan ürünlerin zayi olmasını gidermek için soğuk zincir taşımacılığı, Hal Kanunu revize edilmesi, KDV iadeleri verilmesi, inşaat sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulması adına tasfiye hakkı getirilmesi gibi başlıklar altında toplanan 7 maddelik plan, kısa sürede birçok sektöre ilaç olacaktır. Özellikle gıda ve inşaat sektörünün içinde bulunduğu dar boğazdan çıkması adına büyük önem taşıyor" dedi.

İPEKYOLUSİFED: “ÖNCE KÜÇÜĞÜ DÜŞÜN” İLKESİ EKONOMİMİZ İÇİN KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

Erzurum İPEKYOLU Sanayici ve İş Dünyası Federasyonu (İPEKYOLUSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Alim, konuyla ilgili açıklamasında, enflasyonla mücadelenin, sıkı para ve maliye politikası ekonomimiz için kritik önemde olduğunu belirterek, “Türkiye’nin önüne koyduğu makro tedbirlerin başarılı olabilmesi ve kalkınma odaklı sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında enflasyonla topyekûn bir mücadelenin ortaya konmasının yerinde bir adım olduğunu düşünüyoruz. Özellikle KDV iadelerinin hızlandırılması ile işletmelerimizdeki nakit sıkışıklığını gidermeye yönelik yaklaşımın da ‘Önce Küçüğü Düşün İlkesi’ çerçevesinde ele alınması yerinde olacaktır. Programın katma değerli üretim ve ihracat odaklı olmasını da ayrıca memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek isterim. Enflasyonla mücadelenin esası olan ‘sıkı para ve maliye politikası’ ile güven ortamının tesisi ve artırılmasına yönelik, bu programın YEP çerçevesinde ekonomimize pozitif katkı sağlaması en büyük temennimizdir. İş dünyası olarak her türlü destek ve katkıyı vermeye hazırız.” diye konuştu.

SAFRANBOLU TSO: ŞİMDİ KENDİ VARLIĞIMIZDAN FEDAKÂRLIK ETME VAKTİDİR

Safranbolu TSO Meclis Başkanı Cengiz Ünal, “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” ile hükümetin yanında olduklarını ifade ederek, “Ekonomide olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bu dönemde, her alanda çetin bir mücadele başlatılmıştır. Sürdürülebilir, etkili bir mücadele için bugünkü ekonomik şartları dikkate alarak, 2018 yılı sonuna kadar devamında üyelerimizle elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.  

TSO Meclis Başkanı Ünal, “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” ile ilgili yapığı açıklamada, “Geçmişte uzun yıllar enflasyonla mücadele eden bir ülke olarak, enflasyonun ekonomimizin nitelikli büyümesini nasıl sekteye uğrattığına pek çok defa şahitlik ettik. Dolayısıyla enflasyonun ekonomik dinamizmimizi yeniden sekteye uğratmasını engellemek, hepimizin ortak sorumluluğudur. Enflasyonla Topyekûn Mücadele programı, bir destek çağrısıdır. Bu topraklar ve bu millet, memleketimizdir. Bizler, iş insanları olarak memleketimize varlığımızı borçluyuz. Şimdi kendi varlığımızdan fedakârlık etme vaktidir. Verimli üreterek, israfı önleyerek ekonomideki kısa süreli dalgalanmalara karşı sürdürülebilir, etkili bir mücadele için bugünkü ekonomik şartları dikkate alarak, 2018 yılı sonuna kadar devamında üyelerimizle elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Enflasyonla, toplumun tüm kesimlerinin ortak sorumluluğu ve ortak fedakârlıklarıyla daha etkin mücadele edileceğine inanıyoruz. Safranbolu esnafıyla, tüccarıyla, sanayicisiyle her zaman olduğu gibi yine, devletinin ve milletinin yanında olacak, Türkiye’nin başlattığı iktisadi mücadeleye en güçlü desteği verecektir” dedi.

TMSF: ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE'YE KATILACAĞIZ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal da kampanyaya katılacaklarını söyleyerek "Enflasyonla Topyekun Mücadele kampanyasına biz TMSF kayyumunda yönetilen özellikle perakende ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren aktörlerimizle çok güçlü ve etkin bir şekilde katılacağız” dedi.

"Enflasyonlar Topyekun Mücadele Programı"na destek olacaklarını açıklayan TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, "Açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Kampanyasına biz TMSF kayyumunda yönetilen özellikle perakende ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren aktörlerimizle, paydaşlarımızla birlikte çok güçlü ve etkin bir şekilde katılacağız. Burada Boydak, bizim yapının en büyüğü, mobilya sektörünün yüzde 60'ına vaziyet eden bir şirket. Onlar hemen gerekli çalışmayı yaptılar. Hem İstikbal hem Bellona ve Mondi mağazalarımızda kampanyalarımızın logolarını görerek en az yüzde 10 olmak kaydıyla daha da üstüne çıkacağını söyledi CEO'muz. Dolayısıyla Boydak ile katılacağız, Aydınlı grubunda üç markamız var. Pierre Cardin, Polo olmak kaydıyla onlar da en etkin olarak bu sürece katılacaklar. Beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren Uğur soğutma firmamız bu sürecin içerisinde yer alacak. Mobilya sektöründe önemli aktörlerimizden biri Alfemo grubumuz da bu süreçte yar alacak. Diğer Aker özellikle tekstil grubundaki önemli firmalarımızdan bir tanesi, onlar da bu sürece katılacaklar. Biz bu sürecin içerisinde çok güçlü ve etkin olarak hem hükümetimizin yanında olacağız enflasyonla mücadelede bu şirketlerimizi daha aktif nasıl kullanabiliriz bu süreçte çok etkin bir destek vereceğiz. Önümüzde ki süreçte tüm mağazalarımızda ve şirketlerimizde logolarımızı asarak yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

TARIM KREDİ: MİNİMUM KAR MARJIYLA ENFLASYONLA MÜCADELE EDECEK

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

Geçen haftalarda gübrede özel finansman yöntemiyle yüzde 15'lere varan indirim yaptıklarını anımsatan Poyraz, "Gübrede piyasa fiyatlarının altına indik. Sonrasında yemle ilgili yüzde 20'ye yakın indirim yaptık. Şimdi de bu kapsamda başta sıvı gübre kısmında olmak üzere, tarımsal ilaçlarda ve çiftçimizin yaptırdığı sigortalarda yüzde 10 civarında indirime gittik. Toplamda şu anda 50'nin üzerinde üründe yüzde 10 civarında indirim var." diye konuştu.

Maliyetleri azaltarak çiftçileri rahatlatmayı amaçladıklarına ifade eden Poyraz, şu anda maliyetlerin azaltılması noktasında Tarım Kredi iştiraki şirketlerin karlılık oranlarını yok denecek kadar aşağıya çektiklerini söyledi. Poyraz, indirimlerin orta ve uzun vadede kazanca dönüşeceğini dile getirdi. Programa destek verdiklerini vurgulayan Poyraz, "Bu programın etkileri gelecek aydan itibaren enflasyon rakamlarına yansıyacaktır diye düşünüyorum. Biz zaten Tarım Kredi olarak piyasayı regüle etmek için çok düşük kar marjlarıyla çalışıyorduk, şu anda kar marjımızı minimuma çektik." ifadesini kullandı.

Poyraz, ulusal market zincirlerinin indirim yapacağı 50 üründe Tarım Kredi'nin ürünlerinin olduğuna da işaret eden Poyraz, "Biz ana tedarikçi olarak ürünlerde indirim yapıyoruz, otomatik olarak onlar da indirime gidiyorlar." dedi.

TÜMSİAD ERZURUM: TÜRKİYE ÜRETTİKÇE EKONOMİSİ DAHA DA GÜÇLENECEKTİR

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’nden (TÜMSİAD) yapılan açıklamada enflasyonla mücadelenin sağlıklı bir ekonomi için önemli olduğu ifade edildi. Enflasyonla topyekûn mücadele yolunu desteklediklerini açıklayan TÜMSİAD, “Türkiye ürettikçe ekonomisi daha da güçlenecektir” ifadelerine yer verdi.  

Tüm firmalardan asgari yüzde 10 indirim, doğalgaz ve elektriğe yönelik zam yapmama kararı, kredi faizlerine yönelik yüzde 10 indirim ve sürecin iletişimini kolaylaştırıcı tüm tedbirlerin sektörü rahatlatacağını ifade eden TÜMSİAD, enflasyonla mücadelenin sağlıklı bir ekonomi için önemli olduğunu vurguladı.

TÜMSİAD Erzurum Şube Başkanı Cafer Burucu, “Gıda ürünlerinde hayata geçirilen yüzde 10 indirim, KOSGEB borçlarının Eylül ayına kadar ertelenmesi, makine teçhizat yatırımlarına yüzde 25 ilave destek, ihracatı artıracak ürünlere gelen Ar-Ge ve inovasyon destekleri, 1 buçuk milyar TL'yi bulacak yerli yatırım destekleri enflasyonla mücadelemizde en büyük öncüler olacaktır. Finansman maliyetlerinin düşürülmesi, belgelendirme ve tescil işlemlerinde indirimler, girdi ve yatırım maliyetlerini düşürerek ithalatı azaltıcı yerli üretimi teşvik etmek enflasyonla kalıcı mücadelenin temel ayakları olacaktır. Sosyal güvenlik sisteminde sağlanan mali gelişmeler hem işçi hem de işvereni düşünerek ekonomiyi güçlendirecek reformları hayata geçirmektedir.” dedi.

Cafer Burucu, sözlerini şöyle tamamladı: “Yakın süreçte atılan adımlarla birlikte dengelenme süreci başlayacak ve kurdaki oynaklık ortadan kalkacaktır. Şu an kurdaki dalgalanmanın da azaldığını görüyoruz. Merkez Bankası’nın döviz ve repo piyasalarındaki düzenlemeleri, enflasyon üzerinde oluşabilecek baskıları da minimize edecektir. Elektrik ve doğalgaza zam yapılmaması da piyasayı rahatlatacaktır. KDV iadelerinin de yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek olması enflasyonla mücadelemizde işletmelerimize büyük katkı sağlayacaktır. İstihdam kaybını önleyecek kredi ödemelerindeki geciktirmeler ve kredilerdeki yüzde 10 indirimler, bankacılık sektörünün de enflasyona desteğini ortaya sermektedir.”

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ: TÜRKİYE’NİN DIŞ TİCARET AÇIĞI SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, enflasyonla uzun vadeli mücadele etmenin yolunun katma değerli üretimi ve ihracatı arttırmaktan geçtiğini, hükümetten beklentilerinin bu yönde adımlar atmaya devam etmesi olduğunu dile getirdi.  

Türkiye’nin 1947 yılından beri dış ticaret açığı, 1972 yılından bu yana ise bütçe açığı verdiğine işaret eden Eskinazi, “Türkiye'nin dış ticaret açığının geldiği düzey artık sürdürülebilir değil. 2018 yılının ilk sekiz aylık döneminde dış ticaret açığımız 49 milyar doları aştı. İstikrarsız büyüme, yüksek işsizlik, yüksek enflasyon, yüksek cari açık gibi sorunlar aslında bir sonuçtur. Bunun nedenlerini ortadan kaldırmamız gerekiyor. Türkiye'nin arz-talep dengesi bir başka ifadeyle tüketim ve üretim deseni birbiriyle uyumlu değil. Türkiye ekonomisinin mevcut üretim yapısı yenilenemez ve yarının ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde dönüştürülemezse bugün enflasyonla mücadele programının başarılı olması mümkün olamayacak” uyarısında bulundu.

Eskinazi şöyle devam etti: "Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Üretici Fiyat Endeksi yüzde 46 artmışken, Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 24 artmış durumda. Üretici zaten talep az olduğu için fiyatlarda yapması gereken yüzde 22’lik artışı yansıtamamış durumda. Bu şartlarda yüzde 10 daha indirim yaptığında buna dayanacak gücü kendinde bulabilecek mi? Son dönemde Elektrik ve doğalgaza arka arkaya büyük oranlarda zam yapıldı. Sanayici son dönemde yapılan zamları daha maliyetlerine tam olarak yansıtabilmiş durumda değil, dolayısıyla elektrik ve doğal gaz zamlarında da en az yüzde 10 indirime gidilmeli, elektrik ve doğal gaza zam yıl sonuna kadar değil en az 1 yıl gündemden düşmeli.”

ESDER: KRİZDEN İSTİFADE ETMEK İSTEYENLERE MANİDAR BİR CEVAP OLACAKTIR

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus da perakende, tekstil, gıda, bankacılık gibi sektörlerde yıl sonuna kadar uygulanacak yüzde 10 indirim kararını desteklediklerini belirtti.

İndirim kararının büyük bir manevi değeri olduğunu vurgulayan Çelikus, "Ülkesini seven, fedakarlığa hazır yüzlerce ticaret erbabının olduğu vatanımızda insanların kendi istek ve arzularıyla indirim yapmaları, krizden istifade etmek isteyenlere manidar bir cevap olacaktır. Bu konuda biz de ESDER olarak inisiyatif alarak, üyelerimizin kampanyaya katılacaklarını ilan ediyoruz." ifadesini kullandı.