Hava Durumu
°C
117.741,100
-0.5553 %
6,856
-0.1238 %
7,823
-0.037 %
399,407
0.0015 %
Ruslar dolar yerine milli parayı sahaya sürdü, ruble değerlendi

Ruslar dolar yerine milli parayı sahaya sürdü, ruble değerlendi

Les Echos, Rus ekonomisinin dolardan arınmasının rubleyi güçlendirdiğini belirtti.

ABD’nin baskısından dolayı ticarette zarar gören Rusya, doların yüzünden rublenin değer kaybetmesinin çözümünü dış ticaretini ruble üzerinden yapmakta buldu.

TÜRKİYE İLE DE MİLLİ PARA İLE TİCARET YAPMA KONUSUNDA GÖRÜŞMELER YAPMIŞTI

Çin ve Türkiye ile de bu doğrultuda ortak kararlar alarak uygulamaya geçiren Rusya, bir yılın sonunda rublenin dolar karşısında yüzde 7,5 değer kazanması ile ne kadar doğru bir karar verdiğini kanıtlamış oldu.

RUBLE DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 7,5 DEĞERLENDİ

Fransız ekonomi gazetesi Les Echos, dolar satışının 2018'de yüzde 17 düşüş gösteren rublenin dengelenmesine imkan verdiğini belirterek, bu yılın başından itibaren rublenin dolar karşısında yüzde 7,5 oranında büyüme kaydettiğini yazdı.

RUSYA'NIN DOLAR PAYI FRANSA'YA GEÇTİ

Rus basınına Fransız gazetesinde yayınlanan makaleyi yorumlayan finansal piyasalar uzmanı Dmitriy Golubovskiy de "Fransızlar memnun kalmış olabilirler, çünkü Rus ekonomisindeki dolar payı Fransız hükümetinin lehine düştü." ifadelerini kullandı.

Golubovskiy ayrıca, Maliye Bakanlığı’nın doların Ulusal Refah Fonu’ndaki payını azaltmayı amaçladığını da hatırlattı.
Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Vladimir Koliçev, jeopolitik riskler nedeniyle 2020 yılında Ulusal Refah Fonun’nda doların payının düşürüleceğini açıklamıştı.