Hava Durumu
°C
97.922,650
0.6151 %
5,832
-0.4472 %
6,500
-0.5158 %
279,048
-0.2013 %
Otomobil satışlarının artması için sektör temsilcileri atağa geçti

Otomobil satışlarının artması için sektör temsilcileri atağa geçti

ODD, satış grafiğinin düşmesinin sektöre olumsuz yansımasının önüne geçebilmek için hükümetten bazı araçlarda ÖTV'nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin devam etmesini talep etti.

Otomobil satışlarının düşmesi otomobil satış bayilerini sarstı. Büyük şehirlerde ve Anadolu'da bu nedenle şirket iflasları ve kapanışlar yaşandı. Ekonomiyi bir bütün olarak ele alırsak, sözkonusu bu bayilerde çalışanlar ile ürün ve hizmet akışını sağlayarak girdi elde edenler de zor durumda kalmış oldu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), bu manzarayı iyiye çevirebilmek için kendi aralarında aldığı öneri maddelerini basın ile paylaşarak yetkililerin dikkatini çekmek istiyor.

"ÖTV SIFIRLANSIN, KDV İNDİRİMİ DEVAM ETSİN"

ODD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, 2019 sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini önerdi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN BİRÇOK UYGULAMA DEVREYE GİRDİ

2018 yılında üretilmiş araçların ithalatına da ilave süre tanındığını, uygulanan ÖTV ve KDV indirimlerinin 30 Haziran’a kadar uzatıldığını ve son olarak da hem hurda indirimine konu olan matrahlar hem de devamında hurda teşvik tutarlarının güncellendiğini anımsatan Bilaloğlu, "Geride bıraktığımız 2018 yılında artan faiz, kur ve volatilite otomotiv sektöründe öngörülebilirliği zorlaştırırken, tüketiciyi de hızla otomotiv ürünlerine ulaşımdan uzaklaştırmıştı. İhtiyaçlara cevap veren düzenlemeler, hızlı aksiyonlarla hayata geçirildi. Kısaca hatırlayacak olursak hurda araç uygulamasının devreye girmesinin ardından, sektörümüze uygulanan özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları da güncellendi. Bu düzenleme ile alt vergi dilimlerinden daha fazla modelin faydalanması mümkün oldu." ifadelerini kullandı.

"İÇ PAZARIN ÖNEMİNİ DAİMA VURGULUYORUZ"

Bilaloğlu, şunları kaydetti: "Tüm bu önlemlere rağmen Türkiye otomotiv sektörü toplam pazarı 2018 yılında yüzde 35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık ocak-mayıs ayı ortalama satışlarına göre de yüzde 51,4 azaldı. Son yıllarda otomotiv sektöründe yaratılan iç pazarın, ana ve yan sanayinin üretim ve ihracat başarısında, otomotiv ticaretinin gelişiminde, tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı istihdam ile ülkemizdeki tüm paydaşlar açısından çok değerli.

YETKİLİ SATICILARIN YAŞAMASI İÇİN

Yaklaşık 80 bin kişiye istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesi sürdürülebilirlikleri bakımından gereklidir."

SEKTÖRÜN BEKLENTİLERİ

Ali Bilaloğlu, sektörün beklentileri ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Önerimiz 2019 yıl sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ÖTV’nin sıfırlanması, ticari araç grubunda da ÖTV’nin sıfırlanması ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesi olup, sağlanacak olan bu can suyu yaratılmakta olan tahribatı minimize edecek ve sektörümüz de içerisinden geçilen bu süreçte ülkemiz yararına üzerine düşeni yapmaya devam edecektir."