Hava Durumu
°C
103.972,360
0.828 %
5,775
-0.0553 %
6,360
-0.0754 %
270,896
-0.0228 %
Otomobil almak isteyenler acaba ÖTV tekrar iner mi diye bekliyor

Otomobil almak isteyenler acaba ÖTV tekrar iner mi diye bekliyor

Otomobil alımında ÖTV ve KDV indiriminin haziran ayı sonunda sona ermesi yeni otomobil alacakları kararsızlığa itti. Sektörün de beklediği ÖTV ve KDV indirimlerinin tekrar başlatılması ile ilgili çağrı cevap bulmadı. Ama yine de araç alacaklar fiyatların daha düşük olması ihtimalini düşünerek satın alma kararı veremiyorlar.

ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ve tekrar başlayacağına dair umut taşınması otomobil alacakları kararsızlığa itti.

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, otomotivde ÖTV indirimi beklentisinin müşterilerin satın alma kararlarını etkilediğini belirterek, "Müşteriler, bu beklentileri görmeden ve ÖTV konusunda net bir açıklama duymadan maalesef satın alma kararını şu an için erteliyorlar. Temmuz ayına baktığımızda satışlarımızın büyük bir çoğunluğu zaten ÖTV muaf satışlardan oluşuyor diğer markalarda olduğu gibi. Şu anki durumu normal bir durum olarak görmüyorum." dedi.

OCAK-HAZİRAN DÖNEMİNDE OTOMOBİL PAZARI YÜZDE 43'LÜK DARALMA YAŞADI

Kılıçer, Honda’ya özgü i-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürücü) teknolojisine sahip yeni Honda CR-V Hybrid modelinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, otomobil pazarında ocak-haziran döneminde yüzde 43'lük bir daralma yaşandığını ve Honda’nın satışlarının da bu dönemde yüzde 40 civarında azaldığını söyledi.

ÖTV indirimi beklentisinin müşterilerin satın alma kararlarını etkilediğini vurgulayan Kılıçer, şunları kaydetti:

"Müşteriler, bu beklentileri görmeden ve ÖTV konusunda net bir açıklama duymadan maalesef satın alma kararını şu an için erteliyorlar. Temmuz ayına baktığımızda satışlarımızın büyük bir çoğunluğu zaten ÖTV muaf satışlardan oluşuyor diğer markalarda olduğu gibi. Şu anki durumu normal bir durum olarak görmüyorum.

ÖTV teşvikinin devam edip etmemesi herkesin kafasında aynı şeyi ifade ettikten sonra bu beklentiler de bir şekilde ortadan kalkacaktır. Önümüzü daha net bir şekilde görme imkanımız olacak. Bundan sonra durumun biraz daha düzeleceğini düşünüyorum. Ancak şöyle de bir gerçek var. Bir daralma söz konusu pazarda ÖTV teşvikiyle beraber. Bu durum çok da fazla sürdürülebilir bir şey değil. Umarız bu konuda bir adım atılır."

"TEMMUZDA TOPLAM PAZAR 10-15 BİN BANDINDA KALABİLİR"

Kılıçer, temmuzda toplam pazarın 10-15 bin bandında kalabileceğini ve bunun da yaklaşık yüzde 75-80 arasında bir daralma anlamına geldiğini dile getirdi.

Diğer taraftan ihracatın planları doğrultusunda aynı şekilde devam ettiğini aktaran Kılıçer, "Yıl sonunda 12 bin adet ihracat ve 35 bin civarında da üretim düşünüyoruz. Burada herhangi bir sıkıntımız yok. Üretimde çift vardiyaya devam ediyoruz şu an için. Dolayısıyla üretim ve ihracatta herhangi bir sıkıntımız yok. Ama iç talebe baktığımızda planlarımızın oldukça gerisindeyiz. Diğer tüm markaların yaşadığı ortamı biz de yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.