Hava Durumu
°C
97.966,600
0.6602 %
5,843
-0.256 %
6,509
-0.3811 %
279,687
0.0271 %
Mezun olan öğrenciler, iki yıl boyunca GSS primi ödemeyecek

Mezun olan öğrenciler, iki yıl boyunca GSS primi ödemeyecek

Sınavlar tamamlandı, okullar bitti, birçok okul mezuniyet törenini tamamladı. Mezun olan öğrenciler GSS primini ne zaman başvuru yapacaklarını düşünmeye başladılar. Bu sorunun cevabı yaşlarına, ailelerindeki çalışma ve gelir durumuna göre çeşitlilik gösteriyor.

Okulunu bitirip mezun olan gençler, 2016 yılında yapılan yasa değişikliği ile iki yıl boyunca genel sağlık sigortası (GSS) primi ödemeden sağlık hizmeti almaya devam edebilecek.

Ancak, iki yıldan önce yaş sınırını dolduran gençlerin prim muafiyeti sona erecek.

İşe giremeyen veya yaş sınırını daha önce dolduran gençler, gelir testine girerek prim ödemekten kurtulabilir.

Anne babası sigortalı bir işte çalışan veya emekli olanlar 18 yaşına kadar anne veya babaları üzerinden sağlık hizmeti alabiliyor.

LİSE MEZUNLARINDA 20, YÜKSEKÖĞRENİMLERDE 25 YAŞ SINIRI

Yaş sınırı, lise ve dengi okul mezunlarında 20, yükseköğrenim mezunlarında 25 olarak uygulanıyor.

Çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmekte olanlar lise ve dengi okul tanımına giriyor.

Yükseköğrenime, yüksek lisans veya doktora da dahil bulunuyor.

MEZUNİYET TARİHİNDEN GEÇERLİ

İki yıllık süre, her öğrencinin okuldan mezun olduğu tarihten itibaren başlıyor. Öğrencilerin mezuniyet kayıtları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) kayıtlarından elektronik ortamda alınarak GSS tescil işlemleri yapılıyor. İki yıllık süre, her gencin kendi mezuniyet tarihine göre belirleniyor.

YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN GENÇLER

Yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşı gençler de aynı kurallara tabi bulunuyor. Ancak, bu haktan yararlanabilmek için YÖK tarafından denklik verilen kurumlardan mezun olmak gerekiyor.

İKİ YILDAN SONRA GELİR TESTİ YAPTIRILABİLİR

Mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl içinde herhangi bir işe giremeyen veya yaş sınırını dolduranlar, otomatik olarak GSS’li kaydediliyor. Bunların her ay 76.75 lira GSS primi ödemeleri gerekiyor.

PRİMİNİ YATIRMAYANIN BORCU BİRİKİR

Primi ödemedikleri takdirde haklarında borç birikir. Sağlık hizmeti almak için hastaneye gittiklerinde bu borç karşılarına çıkar. Bununla birlikte, “Ekonomik durumum iyi değil.” diyen gençler gelir testine girebilir. Gelir testinde, ailede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 3’te 1’inden az çıkarsa prim ödemeyebilirler.

AİLEDE GELİR KİŞİ BAŞINA 853 LİRANIN ALTINDA İSE

2019 yılı için konuşacak olursak, ailede kişi başına düşen gelirin 853 liranın altında kalması gerekiyor. Dört kişilik bir ailede net gelir 3 bin 411 liranın altında kalırsa prim ödenmesi gerekmiyor. Gelir testinde ailenin sahip olduğu konut, araba, arsa gibi varlıklar da dikkate alınıyor.

YABANCI ÖĞRENCİLERDE GSS UYGULAMASI

Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler, ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunmaları halinde GSS’li olabiliyor. 

Okula kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunan yabancı uyruklu öğrenciler, 2019 yılı için ayda 102.34 lira prim ödeyerek, Türk vatandaşlarına verilen tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Aşıya güvensizlik salgınlara kapı aralıyor

60 GÜNDEN FAZLA BORCU OLAN SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR

GSS kapsamında sağlık hizmetinden yararlanabilmek için, hastaneye gidildiğinde 60 günden fazla prim borcu bulunmaması koşulu aranıyor. 60 günden fazla borcu olanlara sağlık hizmeti verilmiyor.

PRİM BORCU OLANLARA 31 ARALIK 2019’A KADAR KOLAYLIK

Bir düzenleme ile Bağ-Kur, SGK vel birlikte GSS prim borcu olanlara da 31 Aralık 2019 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak tanındı. İki yıllık süreyi doldurdukları halde GSS primi ödememiş bulunan gençler, bu yılın sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler.