Hava Durumu
°C
97.149,040
1.8395 %
5,759
-0.1923 %
6,417
0.2703 %
282,791
1.7416 %
Kartal’da 8 katlı bina çöktü

Kartal’da 8 katlı bina çöktü

İstanbul Kartal’da Orhantepe Mahallesinde 8 katlı bina çöktü. Arama kurtarma çalışmaları için binanın enkazına AFAD başta olmak üzere pek çok ekip müdahale ediyor.

İlk belirlemelere göre İstanbul, Kartal Orhantepe mahalesindeki bina saat 16.00 sıralarından bir patlama sonucu çöktü.

Binanın altında bir tekstil atölyesi ve mobilya atölyesi ile birlikte 14 aile yaşıyordu. Şahitler atölyelerde çalışma olmadığını, boş olduğunu belirtti.

İLK BİR SAATTE ENKAZDAN 4 YARALI ÇIKTI

Bina 1992 yılında yapıldı. Mahallenin muhtarı içinde 25-30 kişi oturduğunu ifade etti. Kayıtlara göre 43 kişinin yaşadığı belirtilen enkazdan ilk bir saatte 4 kişi yaralı kurtarıldı. Enkazın içinden sesler geldiği iddia ediliyor. Ancak kurtarma çalışmaları için bölgeye gelen halkın gürültüsü sesleri engelliyor.

"YIKIMIN NEDENİ BİNANIN YIPRANMASI OLABİLİR"

Afet uzmanı Kubilay Kaptan, kaçak yapıların, yetersiz inşaat malzemesi ve denetimsizlikten çözmüş olma ihtimali üzerinde durdu. Yıpranmışlık, yaştan dolayı veya korezyondan dolayı da binanın yıkılmış olabileceğini söyledi.

"BİNALAR İNCELENMELİ"

Kentsel dönüşüm uzmanı Nihat Şen ise binaların teknik incelemelerinin yapılması gerektiğini aktardı.

Bina için bir yıkım kararı çıkarıldığı dillendirilse de daha sonra Kartal Belediyesi tarafından yıkım kararının olmadığı açıklandı. 

BİNANIN ÜÇ KATI KAÇAK

İstanbul Valisi, binanın üç katının kaçak olduğunu açıkladı. Atölyelerin de işletme ruhsatı olmadığının bilgisi verildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri çalışmalara devam ediyor.