Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0778 %
7,560
0.1656 %
377,088
0.1753 %
İzmir Tekeli OSB'nin Ticaret Merkezi temeli atıldı

İzmir Tekeli OSB'nin Ticaret Merkezi temeli atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir Tekeli Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret Merkezi Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, 15 bin kişilik istihdam kapasitesiyle önemli bir misyon üstlendiğini vurguladı.

İzmir ekonomisi için önemli bir tesis devreye geçiyor.

Kimyadan makine sektörüne varıncaya dek pek çok farklı alanda üretime ev sahipliği yapan İzmir Tekeli Organize Sanayi Bölgesi'nin (İTOB) yılda 1 milyar dolara ulaşan ihracat yapısı var.

“İZMİR İHRACATTA İLK 5’TE”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir'in ihracatta ilk 5'te olmasının nedenini güçlü üretim merkezlerinin bulunmasına bağlayarak, "Türkiye genelinde, yatırım teşviklerinden en fazla faydalanan üç şehirden biri İzmir. 17 senede 56 milyar liralık sabit yatırımı destekledik ve 70 bine yakın istihdamın oluşturulmasına katkı sağladık. Yine bu dönemde Menemen, Bağyurdu ve Torbalı'da 3 yeni OSB kurduk ve toplam OSB sayısını 13'e çıkardık." diye konuştu.

“İZMİR’DEKİ KOBİ'LERE 65 MİLYON LİRA DESTEK VERDİK”

Varank, şöyle devam etti:

"İlimizdeki Socar Özel Endüstri Bölgesi ve MOST Makine Münferit Yatırım Yeri, tam kapasiteyle üretime geçtiğinde, cari açığımızı yılda 2 milyar dolara yakın azaltacak. KOSGEB bu sene İzmir'deki binlerce KOBİ'ye toplamda 65 milyon lira nakit destek verdi. Çağrılarımızı dikkatle takip etmenizi tavsiye ediyorum."

"TEKNOPARKLARDA 2 BİNDEN FAZLA ARAŞTIRMACI ÇALIŞIYOR"

Ar-Ge faaliyetlerini yoğun şekilde desteklediklerine işaret eden Varank, İzmir'de 4 teknopark ile 100'ün üzerinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi'nin kurulmasına bakanlığın öncülük ettiğini hatırlattı.

"Sadece bu teknoparklarda 2 binden fazla araştırmacı çalışıyor." ifadesini kullanan Bakan Varank, şöyle konuştu: "Buralarda geliştirilen ürünlerin ihracatı 140 milyon dolara ulaştı. Firmalarımızın Ar-Ge yoğun projelerini de TÜBİTAK kanalıyla da destekliyoruz. Üretimde yapısal dönüşüm için farkındalık şart. Kamu olarak, nakit desteklerin yanı sıra eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Bu şekilde vizyonumuzu ve stratejimizi ortaya koyuyoruz. Ama neticede özel sektörün istekli, değişime hazır ve dönüşüme kolayca adapte olması gerekiyor."

"MAKİNE SEKTÖRÜNDE ÇAĞRIYA AÇTIK"

Yeni vizyoner bir projeleri olduğunu vurgulayan Varank, şunları söyledi: "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nı makine sektöründe çağrıya açtık, 22 Kasım'a kadar başvurular devam edecek. Pek çok özelliğiyle beni de oldukça heyecanlandıran bu program, ülkemizde ilk defa uygulanıyor."

Varank, desteklenecek yatırımların stratejik yatırım teşviklerinden faydalanacağını, yatırım tutarı 50 milyon lirayı aşarsa proje bazlı teşviklerin devreye gireceğini de aktardı.

Bakan Varank, Türkiye'de yerleşik olmak kaydıyla tüm yabancı yatırımcıların da programa başvurabileceğini vurguladı.