Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,860
0.1006 %
7,728
0.3154 %
392,135
0.2046 %
İstanbul'un ömürlerini mesleklerine adayan oto ustaları

İstanbul'un ömürlerini mesleklerine adayan oto ustaları

İstanbul şehrinin beşiklik ettiği ve büyüttüğü mesleklerden birisi de oto sanatkarlığı. Meslek geçmişin köklü ustalarının gelenekleri ve öğretileri, günümüzün modern teknolojisi ile harmanlayarak bugünkü başarılı seviyesine ulaştı. Oto sanatkarlığı bugünkü seviyesine gelirken bu mesleğe hizmet etmiş önemli ustaların büyük katkısı var.

İstanbul’da Harbiye ve Elmadağ semtlerinin arasında kalmış bir bölge Dolapdere. Eskiden belki de trafiğin rahatlığı ve geniş bir caddenin kıyısında uzanmasından ötürü oto tamirhanelerinin yoğunlaştığı bir merkez oldu. Usta-çırak ilişkilerinin en zorunun yaşandığı, tüm problemlerin insan gücü, zekası ve yaratıcılığı ile çözüldüğü, yokluklar ortasında ekmek kavgasının verildiği bir dünya. Buradan yetişen ustalar sadece teknik anlamda değil oto sanatkarının bir araya gelerek örgütlenmesinde, eğitiminde, çalışma hayatındaki insan ilişkilerinin temelini de atmış isimler.

BUGÜN OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN BAŞARISINDA PAYLARI VAR

Bugünün büyük işletmecileri, en iyi ustaları hep bu ocaktan yetiştiler. Şimdi onların tüm zorluklarla baş etmeleri, çırakları eğitim merkezine gönderme istekleri, en iyiyi isteme arzularının altında bir zamanlar çektikleri zorluklar yatıyor. Dolapdere semtinde uğraş verenler mesleğin öncülerinin oluşturdukları oto sanayi sitelerine geçiş yaptılar. Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi bu güçten doğdu. Her şeye rağmen Dolapdere semtinde büyüklü küçüklü onlarca tamir, bakım atölyesi hala faaliyet gösteriyor.

ÖMER DÖŞER / YETİŞTİRDİĞİ ÇIRAK VE KALFALARIN SAYISI BİLİNMİYOR / Erzurum doğumlu olan Ömer Döşer 1952 yılında İstanbul’a geldi, Taksim Talimhane bölgesinde zamanın çok değerli ustalarından olan Artin Usta’nın yanında çalışmaya başladı. 1966 yılında Şişli’de kendisine ait bir iş yeri açtı. Sokak aralarında park yeri olduğu ve dükkanların geniş olmamasından dolayı 1975 yılında Maslak’taki Oto Sanayi Sitesi’nde kendi dükkanına taşındı. O zamanlarda şehrin dışında kalan ama düzenli bulduğu için taşınmayı uygun gördüğü Maslak’taki Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ne ilk dükkan açanlardan biri olan Ömer Döşer, faaliyetlerine burada devam etti. Meslek hayatı boyunca işini hep çok severek yaptı. Sayısını bilemeyecek kadar kalfa ve usta yetiştirdi.

ÖMER DÖŞER / YETİŞTİRDİĞİ ÇIRAK VE KALFALARIN SAYISI BİLİNMİYOR

Erzurum doğumlu olan Ömer Döşer, 1952 yılında İstanbul’a geldi, Taksim Talimhane bölgesinde zamanın çok değerli ustalarından olan Artin Usta’nın yanında çalışmaya başladı. 1966 yılında Şişli’de kendisine ait bir iş yeri açtı. Sokak aralarında park yeri olduğu ve dükkanların geniş olmamasından dolayı 1975 yılında Maslak’taki Oto Sanayi Sitesi’nde kendi dükkanına taşındı. O zamanlarda şehrin dışında kalan ama düzenli bulduğu için taşınmayı uygun gördüğü Maslak’taki Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ne ilk dükkan açanlardan biri olan Ömer Döşer, faaliyetlerine burada devam etti. Meslek hayatı boyunca işini hep çok severek yaptı. Sayısını bilemeyecek kadar kalfa ve usta yetiştirdi.

AGOP ŞİRİNPINAR / DOLAPDERE’DEN HİÇ KOPMADI / Dolapdere’de site başkanı değilse de o misyona sahip biri olan Agop Şirinpınar sadece yıllarını değil gönlünü de mesleğe adadı. Agop Şirinpınar 1930 İstanbul doğumlu, ilkokuldan sonra yine aynı bölgede, 1942 yılından itibaren Niko Kalaycıoğlu ve Romela gibi çok değerli ustaların yanında çıraklığını geçirdi. Kendi iş yerini açtı ve semtini bırakmadı. Burada günümüzün çok değerli ustalarına mesleği öğretti, yetiştirdi. Üyesi olduğu kuruluş olan İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Keskin de Şirinpınar’ın öğrencilerinden. Citroen sevisi sahibi Kirkor Bahadır da Dolapdere Caddesi 215 no’lu dükkanda çalıştı. Agop Şirinpıbar’ın hem meslektaşı hem iş komşusu hem de akrabası olan Kirkor Bahadır da semtin eskilerindendi.

AGOP ŞİRİNPINAR / DOLAPDERE’DEN HİÇ KOPMADI

Dolapdere’de site başkanı değilse de o misyona sahip biri olan Agop Şirinpınar sadece yıllarını değil gönlünü de mesleğe adadı. Agop Şirinpınar 1930 İstanbul doğumlu, ilkokuldan sonra yine aynı bölgede, 1942 yılından itibaren Niko Kalaycıoğlu ve Romela gibi çok değerli ustaların yanında çıraklığını geçirdi. Kendi iş yerini açtı ve semtini bırakmadı. Burada günümüzün çok değerli ustalarına mesleği öğretti, yetiştirdi. Üyesi olduğu kuruluş olan İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Keskin de Şirinpınar’ın öğrencilerinden. Citroen sevisi sahibi Kirkor Bahadır da Dolapdere Caddesi 215 no’lu dükkanda çalıştı. Agop Şirinpıbar’ın hem meslektaşı hem iş komşusu hem de akrabası olan Kirkor Bahadır da semtin eskilerindendi.

VARUJAN MARGOSYAN  / BEYEFENDİLİĞİ İLE HAFIZALARA KAZINDI / 1925 İstanbul Harbiye doğumlu Varujan Margosyan 13 yaşındayken babasının yedek parça dükkanında ilgi duyduğu mesleğe, mekanik ustası olarak uzun yıllar hizmet verdi. Varujan Usta ilk dükkanını askerlik dönüşü 1950 yılında Şişli’de faaliyete geçirdikten sonra işlerine Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda devam etti. Daha sonra da çalışma hayatını Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1. Kısım’da sürdürdü.  Çalışma hayatı boyunca kendi iş yerinde sayısız çırak ve kalfa yetiştiren Varujan Usta mesleğinde duayen olarak kabul gördü ve yönetim kurulu üyesi olarak hizmet verdiği site haklı tarafından da çok sevildi.

VARUJAN MARGOSYAN / BEYEFENDİLİĞİ İLE HAFIZALARA KAZINDI

1925 İstanbul Harbiye doğumlu Varujan Margosyan, 13 yaşındayken babasının yedek parça dükkanında ilgi duyduğu mesleğe, mekanik ustası olarak uzun yıllar hizmet verdi. Varujan Usta ilk dükkanını askerlik dönüşü 1950 yılında Şişli’de faaliyete geçirdikten sonra işlerine Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda devam etti. Daha sonra da çalışma hayatını Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1. Kısım’da sürdürdü. Çalışma hayatı boyunca kendi iş yerinde sayısız çırak ve kalfa yetiştiren Varujan Usta mesleğinde duayen olarak kabul gördü ve yönetim kurulu üyesi olarak hizmet verdiği site haklı tarafından da çok sevildi.

CELAL COKA / İŞİNİ AŞKLA YAPTI, GERİYE ADINI BIRAKTI / Sanayinin ilk ustalarından biri olan Celal Coka, aslen Arnavutluk göçmeni bir ailenin oğlu. 5 Ekim 1942’de İstanbul’da doğdu. İlkokulu Dikilitaş İlkokulu’nda okudu. Ortaokula Zincirlikuyu Meslek Lisesi’nde başladı. Fakat 1957 yılında ailesinden habersiz okulu bırakıp kaportacı çırağı olarak çalıştı. Daha sonra kaportacı Fettah Demirezen’in yanında işe başladı. 1965 yılında evlendi ve aynı yıl ustasını kaybetti. Ustasının ölümüyle devraldığı Gayrettepe’deki dükkanda 1971 yılına kadar işini sürdürdü. 1971 yılında Çağlayan Hürriyet Mahallesi’ndeki kendi dükkanına geçti ve burada 1980 yılına kadar çalıştı. 1980’de Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ndeki yeni dükkanına geçti.

CELAL COKA / İŞİNİ AŞKLA YAPTI, GERİYE ADINI BIRAKTI 

Sanayinin ilk ustalarından biri olan Celal Coka, aslen Arnavutluk göçmeni bir ailenin oğlu. 5 Ekim 1942’de İstanbul’da doğdu. İlkokulu Dikilitaş İlkokulu’nda okudu. Ortaokula Zincirlikuyu Meslek Lisesi’nde başladı. Fakat 1957 yılında ailesinden habersiz okulu bırakıp kaportacı çırağı olarak çalıştı. Daha sonra kaportacı Fettah Demirezen’in yanında işe başladı. 1965 yılında evlendi ve aynı yıl ustasını kaybetti. Ustasının ölümüyle devraldığı Gayrettepe’deki dükkanda 1971 yılına kadar işini sürdürdü. 1971 yılında Çağlayan Hürriyet Mahallesi’ndeki kendi dükkanına geçti ve burada 1980 yılına kadar çalıştı. 1980’de Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ndeki yeni dükkanına geçti.

Yanında birçok usta yetiştirilen Celal Coka sanayinin sevilen ustalarından biri oldu. Celal Coka 3 kız babasıydı ve 2 torunu vardı. Çocukları çok seven ustanın iş dışındaki en sevdiği uğraşı bahçeydi. Celal Coka 15 Haziran 2006’da vefat etti. Celal Coka’nın dükkanı onun adını taşıyarak devam ediyor.

Yanında birçok usta yetiştirilen Celal Coka sanayinin sevilen ustalarından biri oldu. Celal Coka 3 kız babasıydı ve 2 torunu vardı. Çocukları çok seven ustanın iş dışındaki en sevdiği uğraşı bahçeydi. Celal Coka 15 Haziran 2006’da vefat etti. Celal Coka’nın dükkanı onun adını taşıyarak devam ediyor.

ARTİN USTA: HARUTHUN ÇİLİNGİR / EN KIDEMLİ OTO SANATKARLARI UNVANINA SAHİP OLDU / Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1. Kısım’da kendisine ait servisinde oto boya-kaporta konusunda hizmet veren Haruthun Çilingir, işi başında faaliyet gösteren en kıdemli oto sanatkarları unvanına sahip. 1931 Doğumlu olan Haruthun Çilingir, 1945 yılında 14 yaşındayken çırak olarak başladığı mesleğini, 1956 yılında Dolapdere’de açtığı oto boya dükkanıyla esnaf olarak kesintisiz sürdürdü. Artin Usta lakaplı Haruthun Çilingir ileri yaşına rağmen aktif olarak her gün erken saatte işine başladı ve geç saatlere kadar da hiç durmadan çalıştı. En son 1975 yılında geldiği Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1.Kısım’da faaliyetlerini sürdürdü. Artin Usta, İstanbul Oto Sanatkarı Esnaf Odası üyesi olarak mesleğe uzun yıllar emek verdiği için bir plaketle onurlandırdı.

ARTİN  HARUTHUN ÇİLİNGİR / EN KIDEMLİ OTO SANATKARLARI UNVANINA SAHİP OLDU

Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1. Kısım’da kendisine ait servisinde oto boya-kaporta konusunda hizmet veren Haruthun Çilingir, işi başında faaliyet gösteren en kıdemli oto sanatkarları unvanına sahip. 1931 Doğumlu olan Haruthun Çilingir, 1945 yılında 14 yaşındayken çırak olarak başladığı mesleğini, 1956 yılında Dolapdere’de açtığı oto boya dükkanıyla esnaf olarak kesintisiz sürdürdü. Artin Usta lakaplı Haruthun Çilingir ileri yaşına rağmen aktif olarak her gün erken saatte işine başladı ve geç saatlere kadar da hiç durmadan çalıştı. En son 1975 yılında geldiği Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi 1.Kısım’da faaliyetlerini sürdürdü. Artin Usta, İstanbul Oto Sanatkarı Esnaf Odası üyesi olarak mesleğe uzun yıllar emek verdiği için bir plaketle onurlandırdı.

HÜSEYİN ERTEN / İLK KLİMA SERVİSİNİ KURDU / Hüseyin Erten, 1 Şubat 1942 yılında İstanbul’un Feriköy semtinde dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Feriköy Taş Mektep’te alan Hüseyin Erten, 1949 yılında okuldan ayrılıp Tarlabaşı, Hüseyin Ağa Sokak’ta bulunan radyatör ustası Ali Yöntem’e ait “Yöntem Radyatör ve Kalorifer” tamirhanesinde çalışmaya başladı. Aralıksız 8 yıl boyunca burada çalışan Hüseyin Erten, daha sonra radyatör ve kalorifer üzerine Dolapdere, Tavşan Sokak’ta kendi işyerini açtı. “Erten Mekanik” adı altında açılan bu dükkan önceleri kalorifer ve radyatör tamiri üzerine çalıştı.

HÜSEYİN ERTEN / İLK KLİMA SERVİSİNİ KURDU

Hüseyin Erten, 1 Şubat 1942 yılında İstanbul’un Feriköy semtinde dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Feriköy Taş Mektep’te alan Hüseyin Erten, 1949 yılında okuldan ayrılıp Tarlabaşı, Hüseyin Ağa Sokak’ta bulunan radyatör ustası Ali Yöntem’e ait “Yöntem Radyatör ve Kalorifer” tamirhanesinde çalışmaya başladı. Aralıksız 8 yıl boyunca burada çalışan Hüseyin Erten, daha sonra radyatör ve kalorifer üzerine Dolapdere, Tavşan Sokak’ta kendi işyerini açtı. “Erten Mekanik” adı altında açılan bu dükkan önceleri kalorifer ve radyatör tamiri üzerine çalıştı.

Hüseyin Erten, aynı zamanda o dönemde yeni yeni üretilen klima sistemleri üzerine çalışmaya başladı. Amerika’dan getirttiği kataloglar ve kitapçıklarıyla teorik bilgi edinen Hüseyin Erten, 1959’dan itibaren klima sistemleri üzerine hizmet vermeye başladı. Türkiye’de ilk kurulan klima servisi olan Erten Mekanik’in temelleri de bu sayede atıldı. Klima sistemleri üzerine kurduğu servisi, 1968 yılında Şişli’de bulunan, bugünkü adı Sadık Şendil olan, Havuzlu Bahçe Sokağı’na taşındı. O yıllardan itibaren sadece klima işi ile uğraşan Hüseyin Erten, 1990 yılından itibaren de Maslak Atatürk Sanayi’de bulunan iş yerinde faaliyet gösterdi.

Hüseyin Erten, aynı zamanda o dönemde yeni yeni üretilen klima sistemleri üzerine çalışmaya başladı. Amerika’dan getirttiği kataloglar ve kitapçıklarıyla teorik bilgi edinen Hüseyin Erten, 1959’dan itibaren klima sistemleri üzerine hizmet vermeye başladı. Türkiye’de ilk kurulan klima servisi olan Erten Mekanik’in temelleri de bu sayede atıldı. Klima sistemleri üzerine kurduğu servisi, 1968 yılında Şişli’de bulunan, bugünkü adı Sadık Şendil olan, Havuzlu Bahçe Sokağı’na taşındı. O yıllardan itibaren sadece klima işi ile uğraşan Hüseyin Erten, 1990 yılından itibaren de Maslak Atatürk Sanayi’de bulunan iş yerinde faaliyet gösterdi.

TUNCAY AYYILDIZ / SİLİVRİ'NİN USTALARINI O YETİŞTİRDİ / Tuncay Ayyıldız, namıdiğer “Chevroletci Tuncay”, Silivri Oto Sanayi Sitesi’ndeki Ayyıldız Oto'nun kurucusu. Bugün 74 yaşında olan kaporta ustası Ayyıldız, küçük yaşlardan itibaren mesleğin içinde bulundu ve 50 yıl önce Silivri'deki iş yerini açtı. En önemli özelliği tahrip olmuş bir aracın kaportasını el işçiliği uygulayarak eski haline getirebilmesi ve olmayan bir parçanın işine görebilecek üretimler yapabilmesi. Bize böylelikle oto sanatkarlığının sadece el becerisine dayalı olmadığını aynı zamanda azim ve zeka gerektirdiğini kanıtlıyor.

TUNCAY AYYILDIZ / SİLİVRİ'NİN USTALARINI O YETİŞTİRDİ

Tuncay Ayyıldız, namıdiğer “Chevroletci Tuncay”, Silivri Oto Sanayi Sitesi’ndeki Ayyıldız Oto'nun kurucusu. Bugün 74 yaşında olan kaporta ustası Ayyıldız, küçük yaşlardan itibaren mesleğin içinde bulundu ve 50 yıl önce Silivri'deki iş yerini açtı. En önemli özelliği tahrip olmuş bir aracın kaportasını el işçiliği uygulayarak eski haline getirebilmesi ve olmayan bir parçanın işine görebilecek üretimler yapabilmesi. Bize böylelikle oto sanatkarlığının sadece el becerisine dayalı olmadığını aynı zamanda azim ve zeka gerektirdiğini kanıtlıyor.

Tuncay Ayyıldız, Silivri ilçesi için önemli bir isim. Çünkü kendi alanındaki işleri iyi yapmasının dışında, bölgede pek çok genci yanında yetiştirerek mesleğin inceliklerini öğretmesi açısından da değer görüyor. Ayyıldız, bugün çocuklarına devrettiği tamirhanesine zaman zaman uğruyor ve yardımcı olmaya çalışıyor. Eski ve iyi ustaların en belirgin özelliği de bu. Meslek onları bırakana kadar onlar mesleklerini hiç bırakmıyorlar.

Tuncay Ayyıldız, Silivri ilçesi için önemli bir isim. Çünkü kendi alanındaki işleri iyi yapmasının dışında, bölgede pek çok genci yanında yetiştirerek mesleğin inceliklerini öğretmesi açısından da değer görüyor. Ayyıldız, bugün çocuklarına devrettiği tamirhanesine zaman zaman uğruyor ve yardımcı olmaya çalışıyor. Eski ve iyi ustaların en belirgin özelliği de bu. Meslek onları bırakana kadar onlar mesleklerini hiç bırakmıyorlar.

TARIK SARI / AMERİKAN OTOMOBİLLERİN BEYEFENDİ USTASI /  Tarık Sarı, küçük yaşlardan itibaren otomobillere ilgi duydu. Bu ilgi onun eğitimine ara  vererek, 13 yaşında mesleğe başlamasına neden oldu. O zamanın popüler ustalarından, Pavlo Usta'nın yanında yetişti. Kendini bildi bileli hep Amerikan otomobilleri ile uğraştı.  Klasik otomobillerini doktoru olarak tanındı. Mesleğe cemiyetlerde görev yaparak da hizmet verdi. Atatürk Oto Sanayi Sitesi yöneticilerinden oldu. İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası yönetim kurulu olarak uzun yıllar hizmet verdi. Kısa zaman önce rahatsızlığına yenik düşerek aramızdan ayrılan Sarı'nın dükkanını yine aynı adresinde oğlu devam ettiriyor.

TARIK SARI / AMERİKAN OTOMOBİLLERİN BEYEFENDİ USTASI

Tarık Sarı, küçük yaşlardan itibaren otomobillere ilgi duydu. Bu ilgi onun eğitimine ara vererek, 13 yaşında mesleğe başlamasına neden oldu. O zamanın popüler ustalarından, Pavlo Usta'nın yanında yetişti. Kendini bildi bileli hep Amerikan otomobilleri ile uğraştı. Klasik otomobillerini doktoru olarak tanındı. Mesleğe cemiyetlerde görev yaparak da hizmet verdi. Atatürk Oto Sanayi Sitesi yöneticilerinden oldu. İstanbul Oto Sanatkarları Esnaf Odası yönetim kurulu olarak uzun yıllar hizmet verdi. Kısa zaman önce rahatsızlığına yenik düşerek aramızdan ayrılan Sarı'nın dükkanını yine aynı adresinde oğlu devam ettiriyor.

Tarık Sarı, GM Otomotiv olarak faaliyet gösterirken, bir araba üzerinden önce babalarına sonra da çocuklarına servis verdiğini söylüyordu.  İşini çok sevdiğini ve severek yaptığı için de çok şanslı olduğunu vurguluyordu. Bu fotoğraftaki 1978 Model Buick Limited’i ilk sahibi devrin sanayicilerinden olan Seyfi Üstün’den 2004 yılında satın alarak klasik otomobilin ikinci sahibi olmuştu. Tarık Sarı, bu çok beğendiği modeli satın alıp sahip olduktan sonra da araca aynı bir tutku ile bakmaya devam etmişti. Gerçek bir beyefendi idi. Kulaklarımızda onun “İnsan sevdiği işi yapmalı.”  sözleri yadigar kaldı.

"İNSAN SEVDİĞİ İŞİ YAPMALI"

Tarık Sarı, GM Amerikan Servis olarak faaliyet gösterirken, bir araba üzerinden önce babalarına sonra da çocuklarına servis verdiğini söylüyordu. İşini çok sevdiğini ve severek yaptığı için de çok şanslı olduğunu vurguluyordu. Bu fotoğraftaki 1978 Model Buick Limited’i ilk sahibi devrin sanayicilerinden olan Seyfi Üstün’den 2004 yılında satın alarak klasik otomobilin ikinci sahibi olmuştu. Tarık Sarı, bu çok beğendiği modeli satın alıp sahip olduktan sonra da araca aynı bir tutku ile bakmaya devam etmişti. Gerçek bir beyefendi idi. Kulaklarımızda onun “İnsan sevdiği işi yapmalı.” sözleri yadigar kaldı.

NİCELERİ DAHA VAR

Biz ulaşabildiğimiz isimleri burada aktardık ama mutlaka bu mesleğin ilklerini yapan ve gönülden emek veren çok daha fazla sayıda usta var. Onları da buradan saygı ile anıyoruz.