Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0792 %
7,563
0.2119 %
376,944
0.137 %
İkinci el aracını satmakta yeni bir alternatif devreye girdi

İkinci el aracını satmakta yeni bir alternatif devreye girdi

İkinci el araç satışında en yüksek rakamı verdiği iddiası ile piyasaya giren sistem, alım süreçlerini online bir model ve oluşturdukları Satın Alma Merkezleriyle başlattı.

Türkiye’de 2’nci el otomobil piyasası sıfır otomobil piyasasına oranla yükselmeye devam ediyor. Sıfır otomobil satışları 2017’den bugüne yaklaşık yüzde 60 daralırken, 2’nci el otomobil pazarı yüzde 5,15 büyüdü. Ağustos ayında ise ivme kazanarak yüzde 18 büyüme kaydetti. 2018 yılında satılan her sıfır otomobile karşılık 9,05 adet 2’nci el otomobil satılırken, 2019 yılında bu oran 15,07 adete çıktı.

SİSTEMİN LANSMANI YAPILDI

Türkiye'deki bu önemli sektörde çalışmak üzere yapılanan, VavaCars, Petrol Ofisi ortaklığı ile çalışmalarına başladı. İkinci el araç sahiplerinin araçlarını satın alacakları online ticaret portalının CEO’su Lawrence Merrit, bir basın toplantısı ile sistemin detaylarını anlattı.

ARAÇININ ÖZELLİKLERİNİ KADEDENE FİYAT TEKLİFİ GELİYOR

Sistem ikinci el aracını satmak isteyenlerin araç bilgilerini kaydetmesi ile harekete geçiyor ve dijital portalda araç sahibine TL üzerinden fiyat veriyiyor. Bu fiyat 2 gün boyunca geçerli oluyor. Fiyat bilgisini kabul eden tüketici VavaCars’ın Petrol Ofisi istasyonlarındaki ofislere giderek araçlarını gösteriyor. Araç sahibi yapılan analizden sonra yenilenen rakamla otomobilini satmaya karar verirse, o gün içerisinde noter işlemleri yapılarak aracını satıyor ve karşılığında belirtilen rakamı yaklaşık 3 saat sonra hesabında görüyor. Bu ofisten evine, artık bir aracı olmadığı için özel bir otomobille bırakılıyor.

“TÜRKİYE’NİN BÖYLE HIZLI VE GÜVENİLİR BİR SİSTEME İHTİYACI VAR”

Lawrence Merrit’in açıklamalarına göre “Türkiye’de 2’nci el pazarında ciddi güven kaybı var.” Bu fikir, yapılan araştırmalar ışığında Türkiye pazarının ikinci araç satışlarında aradığı güven, hız, kolaylık ve güven açığından ortaya çıktı.

SİSTEMİN ARACA EN YÜKSEK FİYATI VERDİĞİ İDDİASI VAR

VavaCars’ın en büyük iddiası “ikinci el otomobillerin alım satım şeklini kökünden değiştirmek iddiası” ve başvuru yapan bir araca verilebilecek en üst rakamı verdiği.

TÜRKİYE VE İSTANBUL ÖNEMLİ

Türkiye’deki 2’nci el araç piyasasında İstanbul yüzde 45’lik bir paya sahip. Sıfır otomobil başına satılan 2’nci el otomobil sayısı İstanbul’da 3,98’den 7,42 adete çıkarken, Ankara’da 11,80 adetten 17,24 adete çıktı.

Lawrence Merrit, konuşmasında Türkiye pazarını önemsediklerini, İstanbul’u çıkış noktası olarak gördüklerini, sistemin ülkemizde önemli bir açığı gidereceğini inandıklarını aktardı.

İSTANBUL’DA 5 NOKTADA ARAÇ SATIN ALMA MERKEZİ VAR

Vavacars Satın Alma Merkezi’ne arabasını satmak üzere gelen bir kişinin yaklaşık 3 saatlik şeffaf bir süreç sonunda aracına sunulan fiyatı hesabında görebildiğini kaydeden Merritt, “Üstelik bunu, Petrol Ofisi güvencesi ile gerçekleştiriyoruz. Şu an itibarıyla İstanbul’da, 5 adet merkezimiz var. Henüz kuruluşumuzdan çok kısa zaman geçmesine rağmen, VavaCars Satın Alma Merkezleri’ne artan talep, bize bu hedeflerimize en güçlü şekilde ilerlediğimizi gösteriyor.” şeklinde konuştu.

AMAÇ 5 YILDA YÜZDE 5 KAZANMAK

Henüz 6 ay önce devreye giren sitemin amacı bu büroları zamanla Türkiye gelenine yaymak. 18 şehirde yapılandıklarında piyasanın yüzde 80’ini kazanacaklarını ifade eden Merritt, bu satışların yüzde 90’ının mobil uygulama üzerinden yapıldığını bildirdi. Açıklamalara göre satın alma merkezlerine gelen her 4 kişiden birisi aracısı satarak oradan ayrılıyor. Sistem kazancını 5 yılda yüzde 5 artırmayı planlıyor.

ALDIĞI ARAÇLARI TEKRAR GALERİLERE SATIYOR

Sistem araç sahiplerinden topladığı araçları bayi ve galerilere satarak ticari kazanç döngüsünü tamamlayacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir