Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,948
0.0908 %
6,561
0.1007 %
302,200
0.6129 %
İddiacılar prim miktarlarının düşürülmesine tepki gösteriyor

İddiacılar prim miktarlarının düşürülmesine tepki gösteriyor

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından, İddia bayilerine verilen prim miktarının, satıştan yüzde 7,2’den yüzde 6’ya, kazançlı kuponların ödemelerinde ise yüzde 2’den 1’e düşürülmesi esnafın büyük tepkisini çekti.

İzmir Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak, seyyar üyelerine nazaran işyeri çalıştıran İddia Bayilerinin maliyetlerinin daha fazla olduğuna dikkat çekerek, "Milli piyango bileti satan üyelerimizin sıkıntılarını gideremeye uğraşırken, İddia bayilerinin kar marjlarının düşürülmesi ile yeni bir şok yaşadık." açıklamasını yaptı.

7,2'DEN 6'YA DÜŞDÜ

İddia bayilerinin sabit giderlerinin sürekli arttığını hatırlatan Çakmak, "Kira, elektrik, doğalgaz, su gibi giderleri sıklıkla artan, vergi, personelinin ve kendisinin SGK ödemeleri, oda aidatları gibi yasal vecibeleri nedeniyle sırtındaki yükü ağırlaşan iddia bayilerinin durumu yeniden gözden geçirilmeli. 27 Ağustos tarihli yazı ile iddia bayilerine verilen prim miktarı satıştan yüzde 7.2’den yüzde 6’ya, kazançlı kuponların ödemelerinde ise yüzde 2’den 1’e düşürüldü.

"DÜŞEN RAKAM NET Mİ BRÜT MÜ O BİLE BELLİ DEĞİL"

Daha önceden prim miktarı yüzde 9 brüt, net yüzde 7.2 idi, bu rakamın şimdi 6’ya düşürüldüğü bildiriliyor. Üstelik yüzde 6’nın brüt mü, net mi olduğu belli değil. Yani yüzde 6 brüt ise, prim miktarı satıştan yüzde 4’lere kadar düşüyor. Bu kabul edilemez durum Anayasamızın ‘Devlet esnaf sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır’ şeklindeki 173. maddesiyle de uyuşmamaktadır.

PRİMLER TEKRAR ESKİ HALİNE GELSİN

Ekonomiye ve genel istihdama katkı veren iddia bayilerinin durumu göz önüne alınmalı, prim oranları tekrar eski haline getirilmelidir. Her sorunumuza büyük hassasiyet gösteren değerli Cumhurbaşkanımız ile gençliği ve enerji yüklü çalışmalarıyla dikkat çeken Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’nun bayilerimizin karşılaştığı haksızlığı en kısa sürede gidereceklerine inanıyoruz." diye konuştu.

"İDDİA BAYİLERİNİN PRİMİNİ DÜŞERSE İSTİHDAMA NASIL KATKI SAĞLAYACAK, VERGİSİNİ NASIL ÖDEYECEK?"

İstihdam yaratan, vergisini veren, ekonomiye katkı sağlayan İddia bayilerinin prim oranlarının düşürülmesi yanlış bir karar olduğuna dikkat çeken Oda Başkanı Paşa Çakmak, CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın bağlı bulunduğu Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan destek beklediklerini belirtti.