Yastık altı altınlarını değerlendirmek için yeni proje: KADSİS

Kamu Bankaları ve yetkili kuyumcular aracılığı ile kurulan bir sistemle, vatandaşın yastık altındaki altınları hem evdeki ortamdan daha iyi şartlarda korunacak hem de değerlenecek.
Yastık altı altınlarını değerlendirmek için yeni proje: KADSİS

İstanbul Altın Rafinerisi ve kamu bankalarınca geliştirilen yeni projeyle, vatandaşlar banka şubesine gitmeden yetkili kuyumcular aracılığıyla güvenli bir şekilde altınlarını banka hesaplarına yatırabilecek.


Kamu bankaları ve İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) tarafından yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirilen Altın Değerleme Sistemi (KADSİS) ile vatandaşlar yetkili kuyumcular aracılığıyla altınlarını banka hesaplarına aktarabilecek, diledikleri zaman da fiziki altın ya da nakit olarak çekebilecek.

YASTIK ALTINDAKİ ALTINLARIN 3 BİN TON OLDUĞU ÖNGÖRÜLÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İAR kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türkiye'de en az 3 bin ton olduğu öngörülen yastık altındaki altınların parasal karşılığı milyarlarca dolara denk geliyor.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve İstanbul Altın Rafinerisi'nin geliştirerek uygulamaya koyduğu son projeyle yastık altındaki altınların değerlendirilmesi amaçlanıyor.


YETKİLİ KUYUMCULAR DEVREDE OLACAK

İstanbul Altın Rafinerisi ile başlatılan sistemde, belirlenen kriterlere uygun olan kuyumcular Altın Değerleme Noktası (ADN) olarak atanıyor. KADSİS ile vatandaşların evlerinde tuttukları altınları banka hesaplarına kolay ve güvenli bir şekilde yatırmaları hedefleniyor.

KADSİS ile vatandaşlar kendilerine en yakın anlaşmalı kuyumcuya giderek altınlarını güven içerisinde ekspertiz yaptırarak anında banka hesabına 24 ayar karşılığını gram cinsinden yatırabiliyor.

VATANDAŞ, EN YAKIN ANLAŞMALI KUYUMCUYA GİDEREK ALTINLARINI BANKA HESABINA YATIRABİLECEK

Sistemin bankaların mevcut altın toplama günlerinden temel 2 farkı bulunuyor. Bunlardan ilki, vatandaşlar banka şubesinin altın yatırma gününü beklemeden kendilerine en yakın anlaşmalı kuyumcuya istediği zaman giderek altınlarını banka hesabına yatırabiliyor.

DİLEDİĞİN ZAMAN YATIRILAN ALTIN ÇEKİLEBİLECEK

İkinci olarak da vatandaşlar banka hesabına yatırdığı altını dilediği zaman fiziki olarak, yani yine altın şeklinde çekebiliyor.

İsteyenler altınlarını o günkü değer üzerinden Türk lirasına da çevirebiliyor. Öte yandan vade süresindeki altınlar, aynı vadeli hesaplardaki gibi değerleniyor. Böylece altın miktarı da artmış oluyor.

KADSİS NASIL İŞLİYOR?

KADSİS, İstanbul Altın Rafinerisi, kamu bankaları ve yurt sathında belirlenmiş kuyumcuların oluşturduğu üçlü bir yapıyı bir araya getiriyor.

70 ALTIN DERLEME NOKTASI TEST AŞAMASINDA

Yurt genelinde 70'in üzerinde altın değerleme noktası test aşamasında faaliyete geçmiş durumda. Bu sayının her geçen gün birçok ile yayılarak artacağı öngörülüyor.

VATANDAŞ ÖNCE KAMU BANKASINA ALTIN HESABI AÇACAK

Bunun için vatandaşın öncelikle bir kamu bankasında altın hesabının bulunması gerekiyor. Bunun ardından vatandaş, kendisine en yakın ADN noktası olan kuyumcuya gidiyor.

BANKADAN GÜVENLİK KODU MESAJI GELECEK

ADN'de yapılacak işlemlerin tamamı vatandaşın gözünün önünde gerçekleşiyor. Üstelik tüm bu işlemler, bankadan her aşamada cep telefonuna gelen güvenlik ve onay kodu mesajıyla ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

İlk aşamada bir bilgilendirme formunun okunup imzalanmasının ardından cep telefonuna gelecek onay koduyla KADSİS'e giriş yapılıyor.

KAMERA KAYITLARI SAKLANIYOR

Altını teslim ederken kamera kaydı yapılarak bu kayıt saklanıyor. ADN yetkilisiyle mutabık kalındıktan sonra bankadan cep telefonuna gelecek onay koduyla altınların banka hesabına transferi gerçekleştiriliyor.

TESLİM TUTANAĞI ALINMALI

Son olarak sistemin üreteceği teslim tutanağı alınarak işlem sonlandırılıyor. Bu sayede güven içinde altınlar banka hesabına yatırılmış oluyor

ALTINLAR GÜVENLE NEMALANIP, ALTIN OLARAK ÇEKİLEBİLİYOR

Uzmanlar, altını evde tutmak yerine banka hesabına yatırmanın en büyük avantajının güvenlik olduğunu vurguluyor.

ALTINLAR HER YERDE TEK BİR STANDART DEĞERLE HESAPLANIYOR

KADSİS'te kuyumcuya götürülen altınlar her yerde tek bir standart değerle hesaplanıyor. Bunun karşılığı da 24 ayar gram altın olarak hesaba geçiliyor.

MASRAF VE DEĞERDE KAYIP YOK

Alım-satım, bozdurma, nakde çevirme gibi işlemler yapılmadığı için altının değerinden herhangi bir masraf da düşmüyor.