Rolls-Royce, 5.4 milyar sterlin zarar açıkladı

İngiliz uçak ve motoru üreticisi Rolls-Royce, bu yılın ilk yarısında 5.4 milyar sterlin zarar ettiğini bildirerek, bazı noktalardaki istihdamın azaltılabileceğini aktardı.
Rolls-Royce, 5.4 milyar sterlin zarar açıkladı

İngiliz uçak ve motoru üreticisi Rolls-Royce grubundan yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri nedeniyle Rolls Royce Grubu'nun bu yılın ilk yarısında vergi öncesi 5.4 milyar sterlin zarar ettiği kaydettiği açıklamada bu yılın ilk yarısında gelirlerin yüzde 24 azalarak toplam 5.6 milyar sterline gerilediği belirtildi.


3 BİN KİŞİNİN İŞİ TEHLİKEDE

Salgın nedeniyle bu yılın başından bu yana mali olarak zor bir dönemden geçen gurubun açıklamasında, genelde 50 bin stihdama sahip İngiltere’de Nottinghamshire ve Lancashire’daki üretim tesislerinin kapatılacağı bir kez daha teyit edildi. Bu tesislerde toplam 3 bin kişi istihdam ediliyordu.

BAZI VARLIKLAR SATIŞA ÇIKARTILABİLİR

Rolls-Royce’un açıklamasında ayrıca önümüzdeki 18 ay içerisinde yaklaşık 2 miyar sterlin seviyesinde ek kaynak girişi sağlamak amacıyla bazı varlıklarını satışa çıkarılacağı, bunların içerisinde merkezi İspanya’da bulunan ITP Aeroa adlı şirketin de bulunduğu belirtildi.

TALEP 5 YIL İÇİNDE ESKİYE DÖNECEK

Rolls-Royce’un Üst Yöneticisi Warren East BBC’ye yaptığı açıklamada talebinin gelecek 5 yıl içerisinde salgın öncesindeki seviyelere ulaşmasının beklenmediğini söyledi.