Rekor seviyede eriyen buzlar, 300 milyon kişiyi evsiz bırakabilir

Uzmanlar, deniz suyu seviyesinin yüzyılın sonunda 1 metre yükseleceğini ve bu durum sebebiyle gelecek yıllarda 300 milyon kişinin evsiz kalabileceğini söylüyor.
Rekor seviyede eriyen buzlar, 300 milyon kişiyi evsiz bırakabilir

Grönland'daki buz tabakası, 2019'da daha önceki yıllardan daha fazla eridi.


TEMMUZ AYINDA 223 MİLYAR TON BUZ TABAKASI ERİDİ

Sonuçları "Communications Earth and Environment" dergisinde yayınlanan araştırma, Grönland'ın geçen yıl 532 milyar ton buz tabakasını kaybettiğini, 223 milyar tonunun sadece Temmuz 2019'da eridiğini ortaya koydu.

ATMOSFER ILIK

Alfred Wegener Kutup ve Deniz Araştırma Enstitüsü'nde görevli buzul bilimci Ingo Sasgen, Grönland için geçen yıl rekor kaybın kayıt altına alındığını ifade ederek, bunun sürekli yükselen hava sıcaklıklarıyla kar yağışındaki düşüş, ılık atmosfer ve bulutsuz gökyüzü koşullarının bir sonucu olduğunu dile getirdi.

TEK YOL KÜRESEL ISINMAYI YAVAŞLATMAK

Sasgen, karbondioksit seviyelerini azaltmanın, gelecekte aşırı buzul erimesinin önüne geçmenin ve küresel ısınmayı yavaşlatmanın tek ümit edilen yolu olduğunu kaydetti.


Uzmanlar, Grönland'daki buzul kaybının 2003-2016'da senede 255 milyar ton civarında ölçüldüğüne, 2017 ve 2018'in, 2003-2019 döneminde en az buzul kaybının yaşandığı yıllar olduğuna da işaret etti.

DENİZ SUYU SEVİYESİ YÜKSELİYOR

Antarktika'dan sonra "dünyanın en büyük ikinci buzul tabakasına" sahip bölgesi olan Grönland'da yaz aylarında eriyen buzullar, her yıl deniz suyu seviyelerindeki milimetrelik artışa katkıda bulunuyor.

300 MİLYON KİŞİ EVLERİNİ KAYBEDEBİLİR

Deniz suyu seviyelerinin yüzyılın sonunda yaklaşık 1 metre yükselmesi öngörülüyor.

Bazı projeksiyonlar, bu yükselme nedeniyle gelecek 30 yılda 300 milyon kişinin evlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor.