Otomotiv sektörü ağustosta 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptı

Otomotiv endüstrisi ihracatı, Türk ekonomisinin en önemli kalelerinden biri. Küresel pazarlardaki zorluklar, bu sektöre de yansıdı. Ürün grupları bazında, tedarik endüstrisinde ise artış gözlendi.
Otomotiv sektörü ağustosta 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı geçen ay koronavirüs salgını ve otomotiv fabrikalarının bakım onarım faaliyetleri için üretime ara vermeleri nedeni ile olumsuz etkilendi.


GEÇEN SENENİN AYNI AYINA GÖRE OTOMOTİV ENDÜSTİRİSİ İHRACATINDA YÜZDE 11 DÜŞÜŞ

Otomotiv endüstrisinin ağustos ihracatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 11 düşüşle 1 milyar 545 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye ihracatında 2’nci sırada yer alan endüstrinin payı ise yüzde 12 oldu.

YILIN İLK 8 AYINDA İHRACAT, 14 MİLYAR 536 LİRA OLDU

Sektörün ocak-ağustos dönemi 8 aylık dış satımı da 14 milyar 536 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

TEDARİK ENDÜSTRİSİ İHRACATI 729 MİLYON DOLAR

Ağustosta ürün grupları bazında dış satım, tedarik endüstrisinde 729 milyon, binek otomobilde 406 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda 237 milyon ve otobüs-minibüs-midibüste 79.9 milyon dolar olarak kaydedildi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Tedarik endüstrisinde en büyük pazarlarımız Almanya'ya yüzde 9, Fransa'ya 10 ve İtalya'ya yüzde 26 artış kaydettik. Kovid-19 salgınının etkisine rağmen AB ülkeleri yüzde 72'lik pay ile yine en büyük pazarımız olmayı sürdürdü." açıklamasında bulundu.

BİRLEŞİK KRALLIK'A YAPILAN İHRACAT AZALDI

Diğer pazarlardan Birleşik Krallık'a ihracatta yüzde 8 azalış, ABD'ye yüzde 8, Romanya'ya yüzde 27 ve İspanya'ya da yüzde 23 artış oldu. Rusya'ya yüzde 4 ve Belçika'ya yüzde 1 azalış görülürken Polonya'ya yüzde 12 ve Fas'a yüzde 56 ihracat artışları dikkati çekti.