Ocakta binek otomobillerde çift haneli ihracat artışı

Ocak ayı otomotiv sektörü ihracatı yüzde 3,2 artışla 2.4 milyar dolar olurken sektörün Türkiye'nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 16,3'a ulaştı. Ürün grupları bazında binek otomobil ihracatı ise yüzde 27 olarak kayıtlara geçti.
Ocakta binek otomobillerde çift haneli ihracat artışı

2019'da gerileme yaşayan otomotiv sektörü, 2020 yılının ilk ayına hızlı başladı.


OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN OCAK AYI İHRACATI YÜZDE 3,2 ARTIŞLA 2.4 MİLYAR DOLAR

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin (OİB) verilerine göre 2020 yılına da iyi bir başlangıç yapan otomotiv sektörünün ocak ayı ihracatı yüzde 3,2 artışla 2.4 milyar dolar oldu. Bugüne kadarki en yüksek ocak ayı rakamına ulaşan sektörün, Türkiye'nin toplam ihracatından aldığı pay ise yüzde 16,3 olarak gerçekleşti.

İhracatın yarısını 5 sektör sırtladı

“BİNEK OTOMOBİLLERDE ÇİFT HANELİ İHRACAT ARTIŞI YAŞANDI”

Konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, "Geçen ay binek otomobillerde çift haneli ihracat artışı kaydettik. Diğer ana ürün gruplarında ise düşüş yaşandı. En büyük pazarımız Avrupa Birliği ülkelerine ise küçük de olsa artışla yıla başlamamız sevindirici oldu." değerlendirmesinde bulundu.

BİNEK OTOMOBİL İHRACATI YÜZDE 27 ARTTI

Ürün grupları bazında binek otomobil ihracatı yüzde 27 artarak 1 milyar 33 milyon dolara yükseldi. Tedarik endüstrisi ihracatı ocakta yüzde 1 azalarak 861 milyon dolara düşerken eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 13 düşüşle 333 milyon dolar, otobüs minibüs midibüs ihracatı da yüzde 20 düşüşle 135 milyon dolar oldu.