Merkez Bankası 'gelişmeleri takip ediyorum' dedi

TCMB'den yapılan açıklamada, "Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir" denildi.
Merkez Bankası 'gelişmeleri takip ediyorum' dedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB), yapılan açıklamada, "Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir." denillerek, son dönemde yükselen altın ve dövizle ilgili takip ettiğini ve aşırı oynaklığın azaltılması yönünde çalışıldığını belirtmiş oldu.


AĞUSTOS AYI İTİBARİ İLE İZLENEN POLİTİKA DEĞİŞİYOR

TCMB, Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkanlarının kademeli olarak azaltılacağını bildirdi.

TCMB'den "Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibarıyla iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır. Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır." açıklaması geldi.