Mangal kömürü yapmak için maharet ve güç gerek

Mangal kömürünün yapılışının zorlu bir süreci var. Meşe odunun toplanması, bir öbek oluşturulması ve günlerce içten içe yakılarak kömür haline getirilmesi deneyim, sabır, dikkat ve fiziki güç istiyor.
Mangal kömürü yapmak için maharet ve güç gerek


Konya'da, alın terine kömür karası karışan mangal kömürü üreticileri, sabahın ilk ışıklarından gece geç saatlere kadar emeklerle ve zorluklarla dolu mesai yapıyor.

Mangal kömürcülerinin emeklerle dolu zorlu mücadelesi

ÖNCE İZİN ALARAK, GÖSTERİLEN YERDE MEŞE AĞAÇLARI BUDANIYOR

Orman İşletme Müdürlüğünce uygun görülen bölgelerde meşe ağaçlarını budayarak, mangal kömürüne dönüştüren işçiler, zorlu çalışma koşullarına rağmen gece gündüz demeden mesai yapıyor.


MARDİN'DEN KONYA'YA GELEN TORLUKÇULAR MESAİ BAŞINDA

Evlerine ekmek götürebilmek için Mardin'den gelerek torlukçuluk yapan 5 aile, Bozkır ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi'ne 6-7 kilometre uzaklıktaki dağlık alanda yılın sekiz ayı çadırlarda yaşıyor.

OLUŞTURULAN ÖBEKLERDE 20 GÜN ODUNLAR YAKILIYOR

Kesilen meşe odunlarını, çadırların bulunduğu alanda kurdukları ocaklarda, öbekler haline getirerek 20 gün boyunca kontrollü şekilde yakan işçiler, ardından soğutma ve torbalama çalışması gerçekleştiriyor.

ATEŞ KARŞISINDA VE İS KOKUSUNDA ÜRETİM YAPIYORLAR

Hayatının 23 yılını mangal kömürü üretimine veren 50 yaşındaki Mehmet Şah Özçelik, ateş karşısında, duman ve is kokusuna aldırış etmeden meşe kömürü ürettiklerini söyledi.

Mangal kömürü olacak meşeleri ilk önce dağlardaki meşe ağaçlarından budadıktan sonra doğradıklarını belirten Özçelik, odunları yakma işlemi için traktör römorklarıyla ocaklara taşıdıklarını anlattı.

Yakma ocaklarında üretim aşamasına geçtiklerini anlatan Özçelik, "Odunları birbirine çatıp samanla kapladıktan sonra, üzerini toprakla örtüp, yakarak mangal kömürüne dönüştürüyoruz. Köylülerin kesmediği ağaçları bize veriyorlar, biz kesiyoruz." diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN ÇEŞİTLİ KÖŞELERİNDE MANGAL KÖMÜRÜ ÜRETİLİYOR

Özçelik, Bozkır dışında, Seydişehir, Akşehir, Hadim, Taşken, Doğanhisar ve Beyşehir ilçelerinde de mangal kömürü üretildiğini dile getirdi. Silivri'nin Sinekli Köyü'nde de mangal kömürü üretiliyor.

Kömür işçisi olarak çalışan 19 yaşındaki Mehmet Kaya da üretim sürecini anlatarak, "Ormana gidiyoruz, ağaçları buduyoruz. Traktörle getirip birbirine çatıyoruz. Topraklayıp ateşliyoruz. Sonra mangal kömürü yapıyoruz." diye konuştu.