Küresel piyasaların gözü Avrupa Merkez Bankası toplantısında

Küresel piyasalar bu hafta yoğun veri gündemini takip edecek ve bunların arasında perşembe günü gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) toplantısı dikkat çekiyor.
Küresel piyasaların gözü Avrupa Merkez Bankası toplantısında

Koronavirüs salgını tedavisine ilişkin haber akışı ve jeopolitik gelişmeler küresel piyasalar için önemini korumaya devam ediyor. Ancak zaman ilerledikçe, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yeni para politikası stratejisini açıklaması ve tahminlerin üzerinde değerlenen euro nedeniyle perşembe günü gerçekleştirilecek ECB toplantısının önemi arttı.


ECB'NİN FAİZLERDE DEĞİŞİKLİK YAPMASI BEKLENMİYOR

ECB'nin faizlerde değişiklik yapması beklenmezken, tahvil alım programı ve eurodaki değerlenme nedeniyle sözle yönlendirme stratejisinde değişikliğe gidilebileceği öngörülüyor.

TEKNOLOJİ HİSSELERİNDEKİ DEĞİŞİMLERDEN YATIRIMCILAR TEDİRGİN

Ekonomik aktiviteye ilişkin olumlu görüşleri destekleyen veriler küresel ölçekte devam ederken, geçen haftanın ikinci yarısında özellikle teknoloji hisselerinde etkisini artıran kar satışları ve sert düşüşler yatırımcıları tedirgin etti.

ABD'de özellikle teknoloji hisselerinde marttan beri devam eden yükseliş trendi ve hazirandan bu yana kırılan rekorlar sonrası perşembe günü etkisini artıran satışlar haftanın son işlem günü de devam etti.


ABD’DEKİ İSTİHDAM İYİYE GİDERKEN BORSASI KAYIPTA

Cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ağustosta 1,37 milyon kişi artması ve işsizlik oranının yüzde 8,4'e düşmesine karşın Dow Jones endeksi yüzde 0,56, S&P 500 endeksi yüzde 0,81 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,27 değer kaybetti.

ABD'DE BUGÜN PİYASALAR KAPALI

Analistler, ABD'de bugün işçi bayramı nedeniyle piyasaların kapalı olacağını belirterek, hafta genelinde ise cuma günü açıklanacak enflasyon verisinin takip edileceğini söyledi.

Dolar endeksi, geçen hafta 91,7 ile Nisan 2018'den bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından toparlanarak haftalık bazda yüzde 0,7 artışla 92,98'e çıktı.

AVRUPA BORSALARINDA HAFTANIN SON GÜNÜ DÜŞÜŞLER YAŞANDI

Avrupa tarafında, cuma günü pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlendi. Euro/dolar paritesindeki yükseliş eğiliminin geçen hafta yerini sınırlı da olsa düzeltmeye bırakmasına karşın hisse senetleri, haftanın son işlem günlerindeki satıcılı seyirle bir önceki hafta kapanışına göre ortalama yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Haftanın son işlem gününde ise Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,65, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,88 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,89 geriledi.

BREXİT, TEKRAR GÜNDEME GELİNCE

İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki müzakerelerde henüz somut bir ilerleme sağlanamaması ve anlaşmasız Brexit'in tekrar gündeme gelmesi piyasalar üzerinde baskıya neden olurken, ECB'nin perşembe günkü kararları ve ECB Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları gündemin odağında bulunuyor.

ASYA PİYASALARINDA KARIŞIK SEYİR İZLENİYOR

Bugün Asya piyasalarında karışık bir seyir izleniyor. Çin'de açıklanan verilere göre, ihracatın ağustosta yüzde 9,5 ile beklentilerin üzerinde artmasına karşın kapanışa yakın Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 değer kaybetti, Güney Kore'de Kospi endeksi ise yüzde 0,5 yükseldi.

YURT İÇİNDE DURUM

Yurt içinde, cuma günü ABD ve Avrupa borsalarından pozitif ayrışan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,93 değer kazancıyla 1.086,32 puandan tamamladı. Geçen haftayı 7,4359'dan tamamlayan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,4410 seviyesinde işlem görüyor.