Köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan 81 ilde yasak

Koronavirüs salgını nedeni ile vaka sayısındaki artış, yeni tedbirleri beraberinde getirdi. Büyük kalabalıkların bir araya gelmesine vesile olan toplantılar daha önce 14 ilde yasaklanmışken, uygulama bütün ülkeye yayıldı.
Köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan 81 ilde yasak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun dünkü toplantısında alınan tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Kovid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi.


81 İLDE UYGULANACAK KURALLAR

Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek.

NİKAHLI DÜĞÜN, 1 SAAT SÜRECEK

Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanacak.

DANS YOK

Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.


BİRİNCİ DERECEDEN AKRABA OLMAYAN 65 YAŞ ÜSTÜ, 15 YAŞ ALTI YASAK

Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

NİKAHTA ZABITA BULUNDURMA ZORUNLULUĞU

Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

4 EYLÜL İTİBARIYLA BAŞLAYACAK

İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı koronavirüs Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak en geç 04.09.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyet gösterilerek uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

UYMAYANLARA CEZA VAR

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.

Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.