Koronavirüs sürecinde gıda takviyeleri gündeme geldi

Gıda takviyesi günlük yaşantımızda ve geleceğimizdeki yaşam kalitesini arttırmada çok önemli. Bunun da yolu iyi tarım uygulamalarından geçiyor.
Koronavirüs sürecinde gıda takviyeleri gündeme geldi

Günlük alamadığımız vitamin, minarel, probiyotikler, enzim kullanımları yetersiz kalıyor.Ülkemiz bitkisel açıdan büyük bir zenginliğe sahip. Her bir bitkinin de çok çeşitli türleri mevcut. Ancak her bitkinin her alt tipi, takviye olarak kullanıma uygun değil.


İYİ TARIM UYGULAMALARI ÖN PLANA ÇIKIYOR

Öncelikle bitki alt türünün doğru belirlenmesi, tohumun iyi seçilmesi, iyi tarım uygulamaları kapsamında yetiştirilmesi, hasatı, depolanması ve taşınması çok önemli.

GIDA TAKVİYELERİ DOĞRU KULLANILMALI

Gıda takviyesi üreticileri de kullanacakları ürünlerde seçecekleri hammaddelerin spektlerini özellikle incelemeli ve gıda tebliğine uygun oranlarda kullanmalı. Eğer insanlar bu takviyeleri doğru kullanırsa vücudumuzdaki sağlıklı işleyişin devamlılığını desteklemesini sağlar.

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN

Özellikle doğru kullanılan gıda takviyeleri ile vücutta var olan mineral, vitamin ve yağ asidi eksiklerinin tamamlanması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun doğal olarak desteklenmesi, ilaç kullanma süresini geciktiriyor ve hatta ilaç kullanmadan sağlıklı bir vücuda sahip olma şansı yaratıyor.