Koronavirüs korkusu petrolü sert düşürdü

Petrol talep endişeleri ile yüzde 3'ten fazla geriledi. Hazirandan bu yana en düşük seviyeye indi. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 39,67 dolardan işlem görüyor.
Koronavirüs korkusu petrolü sert düşürdü

Koronavirüs endişeleri arttı. Bu petrol, altın, hisse senedi başta olmak üzere tüm piyasalarda satış baskısı yarattı.


Dünyada yeniden vaka sayılarında ciddi artış başlayınca petrol 40 doların altına indi, art arda 5 seantta düştü.

BRENT PETROL 39.67 DOLAR

Dün 39,31 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, günü 39.78 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.07 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,27 azalışla 39.67 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 36.65 dolardan alıcı buldu.

FİYATLAR KORONAVİRÜS ETKİSİ İLE DÜŞTÜ

Brent petrol fiyatlarındaki sert düşüşte, koronavirüs salgınının dünya çapında etkisini artırması endişeleri etkili oldu.


SAUDİ ARAMCO'NUN İNDİRİM KARARI ENDİŞEYE NEDEN OLDU

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) lideri Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun Asya ve ABD’ye satışlarında indirime gitme kararı da yatırımcıların endişelerini artırdı.

FİYATLARIN DÜŞMESİNDE DOLARIN DA ETKİSİ VAR

Dolar endeksinin geçen haftaki düşüş trendinin ardından yeniden yükselmeye başlaması da petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskıladı.

Brent petrolde teknik olarak 39.68 ile 39.73 dolar aralığının direnç, 39.57 ile 39.52 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.