Japonya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 28,1 daraldı

Koronavirüsün küresel ekonomiye etkilerinden birisi de ekonomik daralmanın boyutları şeklinde kendisini gösteriyor. Japonya ekonomisi ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,1 daralması da bu konudaki çarpıcı örneklerden.
Japonya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 28,1 daraldı

Japonya Ekonomi Bakanlığınca açıklanan ikinci tahmin verilerine göre, Japonya'da gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), nisan-haziran döneminde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7,9 geriledi. Söz konusu veri, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 28,1 düşüş kaydetti. 


EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ DAHA FAZLA DARALMAYI GÖSTERİYORDU

Ekonomistler, ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 28,6 ve çeyreklik bazda yüzde 8,1 daralmasını bekliyordu.

JAPONYA İÇİN SALGINDAN ÖNCESİ DE VAR

Koronavirüs salgınından önce düşük ekonomik büyümeyle mücadele eden Japonya'da son açıklanan veriler hastalığın mali etkilerinin ciddi boyutta olduğunu ortaya koydu.

Öte yandan güncellenen veriler geçen ay açıklanan ilk tahmin verilerine göre de kötüleşme kaydetti. İlk tahminlerde, Japonya ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 27,8 ve çeyreklik bazda 7,8 küçüldüğü açıklanmıştı.


EKONOMİSİ İHRACATA DAYALI OLUNCA

Analistler, Japonya'nın ihracata dayalı ekonomisinin koronavirüs nedeniyle olumsuz etkilendiğine işaret ediyor.

YENİ BAŞBAKAN BÜYÜMEYİ DESTEKLEYEBİLİR

Yine analistler sağlık nedenlerinden ötürü istifa eden eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun yerine gelecek kişinin önceliğinin büyüme olacağını belirtti.

1980'DEN BU YANA EN SERT DARALMA

Analistler ayrıca, bu yılın ilk çeyreğinde resesyona giren Japonya ekonomisinin ikinci çeyrekte kaydettiği küçülmenin, karşılaştırılabilir gayrisafi yurt içi hasıla veri setinin başladığı 1980'den bu yana en sert daralma olarak kabul edildiğini bildirdi.