İran para birimi Tümen, dolar karşısında eridi

İran'da serbest piyasada dolar ilk kez 25 bin 700 tümeni aşarken euro da ilk kez 30 bin tümeni aşarak 30 bin 400 tümenin üstünde işlem görerek tarihi rekorunu kırdı.
İran para birimi Tümen, dolar karşısında eridi

Serbest döviz piyasasını takip eden "bonbast.com"a göre İran'da son aylarda yükselişi dizginlenemeyen dolar ve euro tarihin en yüksek seviyesine çıktı.


TÜMEN YIL BAŞINDAN BU YANA DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 92 DEĞER KAYBETTİ

İran'da 1 ABD doları, ocak ayının başında 13 bin 350 tümen civarında işlem görüyordu. Buna göre, İran'ın para birimi yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 92 değer kaybetti. ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonraki 28 aylık süreçte ise tümenin dolara karşı değer kaybı yüzde 300'ü aştı.

İRAN PARA BİRİMİNİ DOLARA KARŞI NİSAN 2018’DE KORUMAK İÇİN BİR DİZİ TEDBİR ALMIŞTI

İran'da doların Nisan 2018'de 4 bin tümenden 6 bin 100 tümen seviyelerine çıkması Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetini harekete geçirmişti. İran Merkez Bankası, tümenin döviz kurlarına karşı değer kaybını önlemek amacıyla 10 Nisan 2018'de doları 4 bin 200 tümen olarak sabitlemiş ve ülkede devlet kuru ve serbest piyasa kuru olarak iki ayrı döviz kuru ortaya çıkmıştı. Ülkedeki ithalatçılara devlet kurundan döviz tahsisi yapılmıştı.

MAYIS 2018'DE İRAN'DA DOLAR KURU ÖNCE ÇIKIP SONRA DÜŞMÜŞTÜ

ABD yönetiminin Mayıs 2018'de Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yönelik yaptırımları geri getirmesinin ardından, 26 Eylül 2018'de 19 bin tümene çıkarak tarihi seviyesini gören dolar, daha sonraki süreçte 10 bin 300 tümene kadar inmişti. İran'da dolar kuru, son aylarda tekrar yükselmeye başlamış ve 18 Temmuz'da 25 bin tümeni de aşmıştı.


İRAN’DA ENERJİ İHRACATI GELİRLERİ GEÇEN YIL DÜŞÜNCE

Bütçe ve Planlama Kurumu Başkanı Muhammed Bakır Nobaht, 2 Haziran'da mecliste yaptığı sunumda, ülkesinin 2011'de 119 milyar dolar olan enerji ihracatı gelirlerinin geçen yıl 8,9 milyar dolara kadar indiğini açıklamıştı. İran hükümeti, ABD'nin bankacılık yaptırımları nedeniyle bazı ülkelerde dondurulan milyarlarca dolar dövizin ülkeye getirilmesi için çalışma başlattığını duyurmuştu.