İç giyim sektörü uyardı: Yanlış seçilen sütyen sağlığını tehdit ediyor

İç giyim sektörü zaman zaman kadınları, bilinçli tüketicileri artırmak için sütyen kullanma konusunda böyle uyarıyor: Kadınların kullandığı iç çamaşırlarından sütyen eğer yanlış seçilirse kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.
İç giyim sektörü uyardı: Yanlış seçilen sütyen sağlığını tehdit ediyor

Kadınların iç giyimin en önemli ürünü olan sütyenler, zaman zaman sağlık açısından zaman zaman da nasıl olması gerektiği gibi konulardan gündeme gelmiştir.


BİRÇOK KADIN DOĞRU GÖĞÜS ÖLÇÜSÜNÜ BİLMİYOR

Meme sağlığı açısından sütyen seçimi büyük önem taşırken, Kadınların yüzde 70’inin doğru göğüs ölçülerini bilmediğinden hatalı tercih yapıyor.

GÖĞÜSLERİ DESTEKLEYEN BAĞ VE DOKULAR HASAR GÖREBİLİR

Yanlış sütyen seçimi sonucu göğüslerin vücut hareketine bağlı olarak sürekli çok yönlü olarak yer değiştirmesi ise göğüsleri destekleyen bağ ve cilt/cilt altı dokuyu uzatarak,hem ağrıya hem de sarkmaya neden oluyor.

CİLDİ TAHRİŞ EDEBİLİYOR

Bunun yanı sıra yanlış seçilmiş sütyen göğüste kızarıklık, kaşıntı ve tahriş gibi cilt sorunları oluşturarak, kişinin gündelik yaşam konforunu olumsuz etkiliyor.


KONUNUN UZMANI UYARIYOR

Konuyla ilgili üretim yapan bir firmanın Tasarım ve Ürün Geliştirme Yöneticisi Pınar Göktürk, göğüs ölçüsü hesaplaması ve doğru sütyen seçimi ile ilgili bilinmeyenleri açıklıyor. 

ÖNCE GÖĞÜS ÖLÇÜSÜ HESAPLANMALI

Gebelik dönemi ya da beden kitle endeksinin değişmesi nedeniyle kadınlar dönem dönem farklı bedenlerde sütyene ihtiyaç duyabiliyor. Bu nedenle belli aralıklarla göğüs ölçüsünün hesaplanması ve bu ölçülere uygun sütyen seçiminin yapılması gerekiyor. Göğüs ölçüsünün 2 adım ile belirleneceğini ifade eden Göktürk, şunları belirtti:

GÖĞÜS ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR

“Sütyen seçerken öncelikle beden ölçüsü doğru bir şekilde hesaplanmalıdır.  Bunun için mezurayı göğsünüzün altından göğüs kafesinize sıkıca dolamanız gerekiyor. Ulaştığımız değer bize 75,80 gibi beden ölçümüzü veriyor. İlk adımı tamamladıktan sonra sıra sütyen kup ölçüsünün hesaplanmasına geliyor. Bu sefer mezurayı sırtımızdan ve meme uçlarımızdan geçirerek ölçüm yapıyoruz. İlk ve ikinci adımda elde ettiğimiz değerler arasındaki fark ise bize göğsümüzün kup ölçüsünü veriyor. Örneğin; ilk yaptığımız ölçümün sonucu 80 santimetre, ikinci ölçümün sonucu ise 94 santimetre olduğunu düşünürsek, 94-80=14 yani kup ölçüsü C olmuş oluyor. Göğüs ölçüsü hesaplanırken en çok kup ölçüsünün belirlenmesi noktasında hata yapılıyor. Bunu basitçe açıklamamız gerekirse; ilk ve ikinci adımda elde edilen değerlerin arasında fark 6,5 santimetreden küçükse A, 6,5-13 santimetre arasındaysa B, 14-19,5 santimetre arasındaysa C, 19,5-26 santimetre arasındaysa D kup olarak belirlenmesi gerekiyor.”

GÖĞSÜN TİPİNE UYGUN SÜTYEN SEÇİLMELİ

Göğüs ölçüsü doğru bir şekilde belirlendikten sonra sütyen seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise göğsün formuna uygun sütyenin seçilmesidir.

TOPLAYICI ÖZELLİKLERİ OLANLAR

Göğsü büyük olan kadınların göğüslerini daha küçük gösterebilmeleri için toparlayıcı özelliğe sahip minimizer ve balenli sütyen modellerini seçmesi gerekiyor. Balenler göğüs ağırlığının tamamının göğüs kaslarına yüklenmesini önleyerek, göğüsün sarkmasını engeller.

GENİŞ ASKILARLA SIRT RAHATLATILMALI

Bunun yanı sıra sırta binen ağırlığın engellenmesi ve hareket özgürlüğünün sağlanması nedeniyle sütyenin geniş askılı ve yan destekli olmasına özen gösterilmelidir.

DESTEKLİ SÜTYENLER

Küçük göğüslü kadınlar ise göğüslerini olduğundan daha büyük göstermek için push-up olarak adlandırılan destekli sütyenleri tercih etmelidir. Fakat bu noktada konfor ve göğüs sağlığı açısından sütyenin çok fazla destekli olmamasına dikkat edilmelidir.

YANLIŞ SÜTYEN SEÇİMİNİ GÖSTEREN İPUÇLARI

Sütyen seçiminde yanlış karar verildiğini birkaç ipucu ile anlamak oldukça kolay. Bu noktada ilk olarak sütyen takılırken göğüsün duruşuna dikkat etmek gerekiyor. Eğer göğüsler üstten ve yandan sütyenden taşıyorsa, sütyen bedeninin yanlış seçildiğini söylemek mümkün.

OMUZLARDA KIZARIKLILIK OLUŞMUŞSA

Bununla birlikte sütyenin arkadan yukarı çıkması, askıların düşmesi, göğüslerin sarkık görünmesi, omuzların öne çekiliyormuş gibi hissedilmesi, sütyenin orta kısmının göğüs kafesine oturmaması ve günün sonunda sütyen askılarının omuzda kızarıklık oluşturması da sütyen bedeninin yanlış seçildiğini gösteren diğer belirtiler arasında yer alıyor.