Hindistan, doğalgaz talebini Türkiye’den karşılamaya hazır

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Panda, Türkiye'yi Karadeniz'deki doğalgaz keşfi ile ilgili "Eğer Türkiye, net bir şekilde enerji ihracatçısı olursa, Hindistan en büyük alıcı olacaktır." açıklamasını yaptı.
Hindistan, doğalgaz talebini Türkiye’den karşılamaya hazır

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Interconnected Business Series Türkiye-Hindistan webinarı gerçekleşti. Toplantıda iki ülke araındaki ticaretin potansiyelin çok altında kaldığı, doğalgaz ve savunma konularında Hindistan'ın Türkiye'den talepleri olabileceği doğrultusunda ileriye yönelik konuşmalar gerçekleşti.


“TÜRKİYE VE HİNDİSTAN DOĞAL ORTAK İKİ ÜLKE”

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Panda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Hindistan'ın doğal ortak iki ülke olduğunu, iki ülkenin potansiyelini henüz hayata geçiremediğini ifade etti.

Türkiye ve Hindistan'ın nerede ve nasıl hareket etmesi gerektiğini göz önünde bulundurması gerektiğini söyleyen Panda, şöyle devam etti:

“8 MİLYAR DOLARLIK İKİLİ TİCARET HACMİ GERÇEK POTANSİYELİ YANSITMIYOR”

"Medeniyetler olarak ortak tarihi paylaşıyoruz ama bu iş dünyasına aktarılamamış. 8 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi gerçek potansiyeli yansıtmıyor. Daha fazla çaba harcamalıyız. Türkiye ve Hindistan, 2025 yılı için 20 milyar dolarlık ikili ticaret hacmini hedeflemelidir. Bu kesinlikle başarılabilir. Çok daha odaklı bir yaklaşım geliştirmeliyiz.


PERDEMİNİN EKONOMİYE OLUMSUZ ETKİSİ

Pandemi ekonomiyi ciddi şekilde etkiledi. İki ülke, birlikte bu zorlu dönemi atlatmalı. Koronavirüs, gerçekten küresel sistem üzerindeki en büyük şok. 2020 yılında küresel bir ekonomik yavaşlama söz konusu. Ekonomiden kaynaklanmayan en büyük ekonomik darbe. Tedarik zinciri ve lojistik sektörü üzerine çok büyük bir etkisi oldu. İmalatçılar olumsuz etkilendi.

DOĞALGAZ TALEBİMİZ ÇOK

Hindistan olarak doğalgaz talebimiz çok. Eğer Türkiye, net bir şekilde enerji ihracatçısı olursa, Hindistan en büyük alıcı olacaktır." diye konuştu.

“KORONAVİRÜSLE BİRLİKTE MOBİLE GEÇİLDİ”

DEİK Başkanı Nail Olpak, koronavirüsle artan bir şekilde mobile geçildiğini belirtti.

Bunun da daha dijital düşünmeyi gerektirdiğinin altını çizen Olpak, "Şirketler, tedarik değişimi gibi değişiklik yapmak zorunda kaldı. Yıllardır hepimiz küreselleşme hakkında konuşuyorduk ve salgından sonra 'küreselleşme' ile ilgili tartışmalara daha fazla odaklanacağız gibi görünüyor. Şimdi, tedarik zincirinin kırılganlığını artıran tek bir kaynağa bağlı olmanın risklerini tartışıyoruz." diye konuştu.

Olpak, lojistiğin tekrar sorgulandığını, yakınlık veya mesafe kavramlarından çok "erişilebilirlik" kavramından bahsedildiğini vurgulayarak, "Değişen bir ticaret ortamında pazar çeşitliliği ve küresel tedarik zinciri yönetiminin yeniden düşünülmesi, potansiyel yeni pazarlar tartışmasız her zamankinden daha fazla önem kazanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

“SAVUNMA SEKTÖRÜNDE ORTAK PROJELERE AÇIĞIZ”

Hindistan İhracat Birliği Federasyonu (FIEO) Bölge Başkanı Israr Mecca ise Türk pazarının Hindistan için önemli olduğuna dikkati çekerek, "Nasıl bir ortak pazar oluşturabiliriz bunu görmemiz lazım. Hindistan ve Türkiye, birbirlerinin know-how bilgisinden faydalanabilir. Savunma sektöründe ortak projelere açığız." diyerek sözlerini tamamladı.