Gayrimenkul sektöründe toparlanma yaşanıyor

GYODER bir açıklama yaparak, konut kredilerinin faizinin azaltılmasının ve konut arzının birkaç yıldır düşmesinin gayrimenkul sektöründeki toparlanmayı desteklediği belirtti.
Gayrimenkul sektöründe toparlanma yaşanıyor

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Mehmet Kalyoncu, koronavirüsün etkisinin hissedildiği sektörde, ikinci çeyrek sonu itibarıyla gözle görülür bir toparlanma yaşandığını işaret etti.


"MAYIS AYI EN YÜKSEK AYLIK DEĞİŞİM VERİSİNİ VERDİ"

Kalyoncu yaptığı açıklamada, mayıs ayı itibariyla konut fiyatlarında yüzde 6,4 ile bugüne kadarki en yüksek aylık değişim olarak değerlendirildi.

"UYGUN KREDİ KOŞULLARI KONUT SATIŞINI DESTEKLEDİ"

Açıklama, kamu bankalarının başlattığı uygun vadeli bir yıl ödemesiz düşük faizli kredi kampanyasının, konut sayıtlarını artırdığı görüşünü taşıyor.

"HAZİRANDA KONUT KREDİSİ HACMİ 234 MİLYAR LİRA OLDU"

Kalyoncu'nun açıklaması şöyle:


"2020 Haziran sonunda konut kredisi hacmi 234 milyar lira oldu. Yılın ilk yarısında belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı da yüzde 45,5 arttı.

Ofis satışlarının yine yılın ikinci çeyreğinde artması bekleniyor. Kiralama ilk çeyrekte dibe vurdu, ikinci çeyrekte perakende lojistiği yükseldi."

YENİ KONUT FİYAT ENDEKSİ

Ayrıca sektördeki hareketlilik yeni Konut Fiyat Endeksine de yansıdı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1.06, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.13 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 99.90 oranında nominal artış gerçekleşti.
 

KONUT KREDİ FAİZİ DEĞİŞİMİ
                 2019 TEMMUZ  2020 TEMMUZ
AYLIK       % 1,65                % 0,73
YILLIK       % 21,65              % 9,14

Fotoğraf: AA