G20 ülkeleri arasında sadece Çin daralma yaşamadı

Koronavirüs salgını küresel ekonomiyi olumsuz etkilediği için tüm dünya ülkelerinin büyümesinde daralma görülürken hastalığın ilk çıkan ülke olmasına rağmen sadece Çin bu kotanın dışında kaldı. Durumu gösteren tabloyu Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Twitter heabından duyurdu.
G20 ülkeleri arasında sadece Çin daralma yaşamadı

Türkiye ekonomisinin koronavirüsün etken olduğu dönem olan, nisan-haziran aylarını kapsayan İkinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomi nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçülme kaydetti.


TÜRKİYE EN İYİ PERFORMANS SERGİLEYEN 7'NCİ ÜLKE KONUMUNDA

Beklentilerin altında gelen bu küçülmeyle Türkiye, şu ana kadar 2. çeyrek büyüme verisi açıklayan G20 ülkeleri arasında Türkiye iyi performans gösteren 7. ülke oldu.

SADECE ÇİN BÜYÜDÜ

Şu ana kadar sadece Çin ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre büyüme açıkladı. Çin'in büyümesi ikinci çeyrekte yüzde 3,2 oldu.

BÜYÜME RAKAMLARI ŞU ŞEKİLDE

Çin 3,2


Güney Kore -2,9

Endonezya -5,32

Rusya -8,5

Hollanda -9,3

İsviçre -9,3

Türkiye -9,9

Japonya -10,0

Almanya -11,3

Kanada -13,5

AB -15

İtalya -17,3

Meksika -18,7

Fransa -19,2

İspanya -22,1

Birleşik Krallık -22,8

ABD -31,7

BERAT ALBAYRAK: TÜRKİYE EKONOMİSİNİN TEMELLERİ SAĞLAM

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından rakamlarla ilgili paylaşımda bulundu.

"Türkiye'nin kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi." diyen Bakan Albayrak, "Dünya ekonomilerini durma noktasına getiren yüzyılın felaketi pandeminin etkilerini 2. çeyrekte hissedeceğimizi biliyorduk. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli." ifadelerini kullandı.

G20 ülkeleri arasında Çin dışında daralma yaşamayan yok #1