Fed, para politikası stratejisini istihdamdan yana değiştirdi

Küresel ekonominin merakla beklediği açıklama geldi. Fed Başkanı Powell, para politikası stratejisinde değişikliğe gidildiğini açıklayarak, ekonomiyi desteklemek için tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını yineledi. 
Fed, para politikası stratejisini istihdamdan yana değiştirdi

Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, para politikası stratejisinde değişikliğe gidildiğini belirterek, istihdamın enflasyonun önüne konulduğu yeni para politikası benişsendiğini ve bankanın "ortalama" yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini duyurdu.


POWELL, JACKSON HOLE'DE KONUŞTU

Powell, her yıl Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen ancak koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl dijital ortamda gerçekleşen ve bu yılki teması"Gelecek On Yılda Gezinmek: Para Politikası için Çıkarımlar" olan Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda bir konuşma yaptı.

Piyasalarda gözler Powell'ın konuşmasına çevrildi

FED İÇİN ÖNCELİK İSTİHDAM OLDU

Powell, güçlü istihdam piyasasına odaklanacaklarını belirterek, istihdam için sayısal bir hedef belirlemenin akıllıca olmadığına inandıklarını söyledi. Powell, "Maksimum istihdam geniş tabanlı ve kapsayıcı bir hedef." dedi.

Son 10 yılda işsizlik oranına ilişkin tahminlerde önemli değişiklikler olduğunu anımsatan Powell, "Yüzde 2'lik uzun vadeli enflasyon oranının, hem maksimum istihdamı hem de fiyat istikrarını destekleme hedefimizle tutarlı olduğu görüşümüzü değiştirmedik." dedi.


HEDEF: ORTALAMA YÜZDE 2 ENFLASYON

Fiyat istikrarına yönelik de önemli bir değişikliğe gittiklerine dikkati çeken Powell, "Zaman içinde ortalama yüzde 2 olan enflasyona ulaşmaya çalışacağız. Enflasyonun yüzde 2'nin altına düştüğü dönemlerde, uygun para politikası muhtemelen bir süre için yüzde 2'nin biraz üzerinde enflasyona ulaşmayı hedefleyecektir." diye konuştu.

"GEREKİRSE HAREKETE GEÇMEKTEN VAZGEÇMEYİZ"

Fed Başkanı Powell, "Eğer aşırı enflasyonist baskılar oluşursa veya enflasyon hedeflenen seviyenin üzerine çıkarsa harekete geçmekten çekinmeyiz." dedi.

Para politikasında sözlü yönlendirme olması gerektiğine işaret eden Powell, para politikası stratejisini yaklaşık her 5 yılda bir gözden geçirmeyi planladıklarını bildirdi.