Fed’den düşük işsizlik oranının faiz artırımı için yeterli olmadığı açıklaması geldi

Fed, geçen hafta yeni para politikası stratejisini açıklamış ve bu piyasalar üzerinde etki bırakmıştı. Fed Başkan Yardımcısı Clarida da yeni bir açıklama yaparak, düşük işsizlik oranının tek başına faiz artırımı için yeterli olmadığını söyledi.
Fed’den düşük işsizlik oranının faiz artırımı için yeterli olmadığı açıklaması geldi

ABD Merkez Bankasının (Fed) geçen hafta açıkladığı yeni para politikası stratejisi piyasalar üzerindeki etkisini sürdürürken, Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, dün katıldığı bir etkinlikte, yeni para politikası çerçevesinde düşük işsizlik oranının tek başına faiz artırımı için yeterli olmadığını ifade ederek, piyasalar üzerinde etki gösterebileceği bir açıklamaya daha imza atmış oldu.


FED’İN AÇIKLAMALARI DOLAR ENDEKSİNİ DÜŞÜRDÜ

Fed'den gelen açıklamalarla dolar endeksinin düşüş eğilimini sürdürmesi dikkati çekerken, tahvil getirileri ise dalgalı bir seyir izliyor. Dolar endeksi, 91,8 ile Mayıs 2018'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (PIIE) tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen etkinlikte, Fed'in yeni para politikası çerçevesine ilişkin konuştu.

“PARA POLİTİKASI STRATEJİSİNİN DE ÇEŞİTLİ BOYUTLARDA GELİŞMESİ GEREKİYOR”

Genel olarak ekonomik manzaranın 2012'den bu yana önemli şekilde değiştiğini anımsatan Clarida, bunun sonucu olarak para politikası stratejisinin de çeşitli boyutlarda gelişmesi gerektiğini kabul ettiklerini dile getirdi.


“STRATEJİSİDEKİ DEĞİŞİKLİK ÖNEMLİ BİR DÖNÜM NOKTASI”

Clarida, Fed'in para politikası stratejisindeki değişikliği "önemli bir dönüm noktası" olarak tanımlayarak, ekonomideki gelişmelerin ve düşük faiz oranlarının para politikasındaki yeni yaklaşımı gerektirdiğini anlattı.

“NEGATİF FAİZ ORANLARINI ABD BAĞLAMINDA CAZİP BİR POLİTİKA SEÇENEĞİ OLARAK GÖRMÜYORUZ."

Clarida, Fed'in yeni para politikası çerçevesinde düşük işsizlik oranının tek başına faiz artırımı için yeterli olmadığını belirterek, "Yeni çerçevemizde düşük bir işsizlik oranı, fiyat enflasyonunun devam ettiğine, zorunlu seviyenin üstüne çıkma ihtimali olduğuna ya da finansal istikrar endişelerini baskıladığına dair kanıt olmadığında, tek başına politika eylemi için yeterli olmayacaktır. Negatif faiz oranlarını ABD bağlamında cazip bir politika seçeneği olarak görmüyoruz." diye konuştu.