Euro Grubu, İngiltere’nin Brexit anlaşmasına uymasını istedi

Euro Grubu Başkanı Donohoe, İngiltere’nin AB ile gelecekte iyi ticari ilişki kurmak istiyorsa AB’den ayrılık anlaşmasını onurlandırması gerektiğini belirtti.
Euro Grubu, İngiltere’nin Brexit anlaşmasına uymasını istedi

Euro Grubu Başkanı Paschal Donohoe, 19 AB üyesi ülkenin maliye bakanlarının katıldığı Berlin’deki Euro Grubu toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiltere'nin AB ile gelecekteki ticaret konusunda bir anlaşma yapmak istiyorsa, ayrılık anlaşması hükümlerine uymasını istedi.


“BREXİT ANLAŞMASI ONURLANDIRILMALI”

Brexit anlaşmasının "onurlandırılması" gerektiğini belirten Donohoe, İngiltere hükümetinin AB Komisyon'un bu çağrısına yanıt vermesinin gelecekte ilişkilerin için “gerekli” olduğunu vurguladı.

AB KOMİSYONU DA İNGİLTERE"Yİ UYARMIŞTI

AB Komisyonu da İngiltere'nin Brexit ayrılık anlaşmasının bazı maddelerini ihlal etmeyi planladığının ortaya çıkmasının ardından, İngiltere hükümeti tarafından planlanan yeni yasa tasarısında Brexit anlaşmasıyla çelişen ifadelerin Eylül sonu itibariyle çıkarılmasını ve İngiltere'nin Brexit ayrılık anlaşmasına uyması çağrısı yapmıştı.

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ (DTÖ) KURALLARI İŞLEYECEK

Anlaşmaya varılamaması halinde iki taraf arasındaki ticari ilişkiler, 31 Aralık 2020 sonrasında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre yapılacak.


Bu tarihe kadar olan geçiş süreci boyunca İngiltere, AB kurallarına bağlı kalmayı sürdürüyor.