Erdoğan, Türkiye Sigorta tanıtım töreninde açıklamalar yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde konuşuyor.
Erdoğan, Türkiye Sigorta tanıtım töreninde açıklamalar yaptı

Türkiye Sigorta tanıtım töreninde açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kurumun kurulmasının bir güvence arayışından kaynaklandığını anlattı. Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emekliliği'nin hayırlı olmasını temenni etti.


Erdoğan'dan, Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında "(Türkiye Sigorta) Birbirini tamamlayan kamu sermayeli 6 köklü kurumumuzun faaliyetlerinin tek çatı altında toplanması, bu şirketlerin verimliliğini artıracak, maliyetleri düşürecek, sektöre yeni bir dinamizm kazandıracaktır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Türkiye Sigorta'nın, sigorta sektörümüzü küresel rekabette zirveye taşımasını ümit ediyorum." dedi.

Koronavirüs salgını ile ilgili, "Bu süreçten bizim de menfi etkilendiğimiz gerçektir ancak diğer ülkelere göre bu etkiyi asgari düzeyde tutmayı başardık." ifadesini kullanan Erdoğan, "Türkiye gerçeklerinden kopuk, topluma maliyeti hesap edilememiş fevri kararlar almak yerine soğukkanlı şekilde süreci yönettik." şeklinde konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarih boyunca ülkemizin bileğini diplomaside, savunmada, askeri alanda bükemeyenler silah olarak her zaman ekonomiye sarılmışlardır." dedi.

Erdoğan, "Milletimizin rızkını, Türkiye'nin kaynaklarını, krizden ve kaostan beslenen çevrelere yedirmemekte kararlıyız." ifadesini kullandı.

SİGORTA SEKTÖRÜNDE STRATEJİK HAMLE

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

"Sigorta sektörümüze yeni bir vizyon kazandıracağına inandığım stratejik hamleyi hayata geçiriyoruz.

Büyük birleşmeyle Türk sigortacılık sektörünü çok daha organize bir yapıya kavuşturduğumuza inanıyorum.

Çin'de başlayan koronavirüs hastalığı, insanlığın son bir asırda karşılaştığı en ciddi sağlık krizinden biri.

Sağlık sigortası olmayanın ölüme terk edildiği durumlarda dünyada şahit olduk.

İlk çeyrekte yüzde 4,4 büyüyen Türkiye, 2. çeyrekte yüzde 9,9'luk küçülme ile bu ülkelerden ayrıştı.

Salgının en kritik evresinde ne sağlık sistemimizin çökmesine ne de ekonomomimizin tümüyle durmasına izin verdik.

Eskiler 'sel gider izi kalır' derler. Dünyayı kasıp kavuran salgından hasarsız çıkmak mümkün değil. Normalleşme adımlarıyla ekonomimizi yeniden rayına oturttuk.

İhracatın ithalatı karşılama oranı ağustosta yüzde 82,9 oranında gerçekleşti. Tarih boyunca ülkemizin bileğini diplomaside, savunmada bükemeyenler, silah olarak hep ekonomiye sarılmıştır.

Kur, faiz, enflasyon sarmalına alınan ekonomimiz her 10 yılda bir tekrarlanan krizlerle patinaj yapmıştır. Aynı anda farklı cephelerde ülkemizin hak ve hukukunu savunabiliyorsak gerisinde 18 yılda kazanılan özgüven var.

Milletimizin rızkını, Türkiye'nin kaynaklarını krizden beslenen çevrelere yedirmemekte kararlıyız. Ülkemiz inşallah bu salgın sürecinden diğer alanlarla birlikte ekonomide de güçlenerek çıkacaktır.