Elazığ'da gezici market otobüsü köylüleri koronavirüsten koruyor

Köylerinde izole yaşantılarından çıkıp, alışveriş yapmak için kasabaya markete gitmek zorunda kalan köylüleri düşünen bir market; Elazığ'da köylülerin riske girmeden market ihtiyaçlarını karşılaşmaları için gezici market otobüsü ile hizmet veriyor.
Elazığ'da gezici market otobüsü köylüleri koronavirüsten koruyor

50'li yıllarda İstanbul sokaklarında benzeri görülen, gezici market mantığı, Anodolu'da "çerçi" denilen küçük araçlarla hizmet veriyordu. Bu tarihçenin alt yapısından yola çıkan yeni bir hizmet; bu kez daha önemli bir ihtiyaca hizmet vermek için canlandı.


Elazığ'da koronavirüs tedbirleri kapsamında alışveriş hizmetini kırsal kesimde yaşayanların ayağına götüren otobüs market, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

İLK GEZİ MARKET UYGULAMASI

MİSAŞ Marketler Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ateş, Türkiye'de ilk olarak hizmete sundukları gezici otobüs marketin koronavirüs ile mücadele açısından önemli olduğunu söyledi.

Elazığ'da koronavirüse karşı 'gezici market'


65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR DÜŞÜNÜLDÜ

Koronavirüsün bulaşıcı etkisinin en az seviyede tutulması için insanların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları yönünde yapılan çağrıları dikkate alarak kırsalda yaşayanların market ihtiyacını onların ayağına götürmeye karar verdiklerini anlatan Ateş, salgın döneminde dışarı çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara da hizmet verdiklerini belirtti.

Ateş, "Bunun rahatlığını insanlarımız gördü. Bu hizmeti köylerimize de götürmek istedik. Yani kırsalda yaşayan insanlarımız pandemi döneminde köyden kalkıp da bir alışveriş merkezine, kent merkezine gitmesinler diye bu hizmeti onların ayağına kadar götürüyoruz." dedi.

ALIŞVERİŞ İÇİN KÖYDEN AYRILMAYAYA GEREK KALMAYACAK

Kuyulu köyü muhtarı Yunus Alış da bugüne kadar market alışverişi için yerleşim merkezlerine gidip gelirken salgından dolayı "Acaba virüse yakalandık mı?" diye zaman zaman tedirginlik yaşadıklarını belirtti.

Köylerine otobüs market gelmeye başladıktan sonra büyük rahatlığa kavuştuklarını vurgulayan Alış, "Daha önce mutfak alışverişimizi çarşıda yapıyorduk, köy halkı bundan dolayı bayağı bir tedirginlik yaşıyordu. Pandemi sürecinde hastalıktan korunmak amacıyla yapılan bu uygulama gerçekten güzel." diye konuştu.

"KÖYDE YAŞAYANLAR İÇİN GÜZEL BİR HİZMET"

Köy sakinlerinden Mikail Can ise "Evde çayımız şekerimiz yoktu, geldim otobüs marketten rahat rahat aldım. Köyde yaşayanlar için güzel bir hizmet." ifadelerini kullandı.

"MARKET HER HAFTA GELSİN"

Cuma Alış da otobüs market hizmetinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, "Böyle bir hizmetin köyümüze gelmesi bizin için büyük bir nimet. Kalabalık bir köyümüz var, her hafta gelmesini istiyoruz. Bu hizmeti köyümüze getirenlere teşekkür ediyoruz." dedi.