ECB, dijital euroyu tartışmaya açtı

ECB Başkanı Lagarde, "ECB ve Eurosystem şimdiye kadar dijital euro konusunda bir karar vermedi, ancak dünyadaki diğer birçok merkez bankası gibi bunu oluşturmanın faydalarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını araştırıyoruz." dedi.
ECB, dijital euroyu tartışmaya açtı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından dijital ortamda düzenlenen "Dijital Dünyada Bankacılık ve Ödemeler Sistemi" konulu konferansta konuştu.


“YENİLİKLER, YENİ RİSKLER VE EGEMENLİKLE İLGİLİ ÖNEMLİ SORULAR ORTAYA ÇIKARIYOR”

Dijital çağda, ödeme sistemlerindeki yeniliklerin insanların daha kolay, hızlı ve ucuz yollarla etkileşim kurmasını sağladığını belirten Lagarde, ancak özel ödeme sistemlerine veya dijital para birimlerine dayalı bu yeni yeniliklerin, yeni risklerle ve egemenlikle ilgili önemli sorular ortaya çıkardığını söyledi.

“GÖREVİMİZ, ÖDEME SİSTEMLERİNDE YENİLİĞİN RİSKLERİNİ VE FAYDALARINI DENGELEMEDE AKTİF ROL OYNAMAK”

Lagarde, bu risklerin ECB'nin dijital euro çıkarması konusunda yeni sıkıntılar ortaya çıkardığından bahsederek, "Paranın, Avrupalılara iyi hizmet etmeyi sürdürmesi için ödeme sistemlerinde yeniliğin risklerini ve faydalarını dengelemede aktif bir rol oynamak görevimiz." ifadesini kullandı.

“DİJİTAL EURO KONUSUNDA BİR KARAR VERMEDİK ANCAK FAYDALARINI, RİSKLERİNİ VE ZORLUKLARINI ARAŞTIRIYORUZ”

Dijital euro çıkarma konusunda dikkate aldıkları konulara değinen Lagarde, şunları kaydetti:


"ECB, dijital euro çıkarma konusunda 'vatandaşların nakit paraya erişimini sürdürmek', 'finansal istikrara yönelik riskleri ayrıntılı analiz etmek' ve 'özel ödeme sistemlerini dışlamadan dijital bir paranın halkın dijital ödeme talebini karşılayacak şekilde tasarlanması' olmak üzere 3 konuyu göz önüne alıyor. ECB ve Eurosystem, şimdiye kadar dijital euro konusunda bir karar vermedi, ancak dünyadaki diğer birçok merkez bankası gibi, bunu oluşturmanın faydalarını, risklerini ve operasyonel zorluklarını araştırıyoruz.

EUROSYSTEM'İN BULGULARI KAMUOYUNA SUNULACAK

Eurosystem'in bulgularını gelecek haftalarda kamuoyuna sunması ve ardından bir kamuoyu görüşü alınmasını başlatması bekleniyor."