Borsa İstanbul, spor hisselerine tedbir getirdi

Borsa İstanbul, volatil seyreden halka açık spor kulüplerinin hisselerine 1 ay süreyle tedbir getirme kararı aldı. Bu hisselere 1 ay süreyle mevcut "açığa satış yasağına" ilave olarak "kredili işlem yasağı" ve "brüt takas" önleyici tedbirler işleme giriyor.
Borsa İstanbul, spor hisselerine tedbir getirdi

Borsa İstanbul'un son dönemdeki kapanış haberlerinde spor hisselerinin yükseişleri göze çarpıyordu. Bu yükselişin nedeninin de Türkiye Bankalar Birliği'nin spor klüpleri ile yaptığı yapılandırma görüşmeleri olarak görülüyordu. Platformlarda Borsa'nın düşerken, spor hisselerinin yükselmesinin normal olmadığı konuşuluyordu.


BORSA İSTANBUL SPOR HİSSELERİNDEKİ HIZLI ARTIŞA DUR DEDİ

Borsa İstanbul tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında Fenerbahçe Futbol, Trabzonspor Sportif, Galatasaray Sportif ve Beşiktaş Futbol Yatırımları paylarının piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle FENER.E, TSPOR.E, GSRAY.E ve BJKAS.E paylarında yarından itibaren 1 ay süreyle mevcut "açığa satış yasağına" ilave olarak "kredili işlem yasağı" ve "brüt takas" önleyici tedbirleri uygulanacak.

TEDBİRLER 9 EKİM'E KADAR SÜRECEK

Söz konusu hisselerde mevcit "açığa satış yasağına" ilave olarak "kredili işlem yasağı" ve "brüt takas" önleyici tedbirleri tedbirlerin uygulanacağı son tarih ise 9 Ekim 2020 olacak.