Borsa günü 1,99 düşüşle kapattı

Haftanın ilk işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da, Türkiye ekonomisinin büyüme rakamlarının açıklandığı bir takvimde, BIST 100 endeksi günü bir önceki kapanışa göre yüzde 1,99 azalışla 1.078,61 puandan tamamladı.
Borsa günü  1,99 düşüşle kapattı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,99 değer kaybıyla günü 1.078,61 puandan tamamladı.


15 MİLYAR LİRA İŞLEM HACMİ

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 21,94 puan azalırken, toplam işlem hacmi yaklaşık 15 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ KAZANDIRDI

Bankacılık endeksi yüzde 2,24 ve holding endeksi yüzde 1,89 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,73 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 3,56 ile ulaştırma oldu.

DİĞER ÜLKELER ÇİFT HANELİ KÜÇÜLERKEN, TÜRKİYE'NİN KÜÇÜLME RAKAMI ARALARINDAN POZİTİF AYRIŞTI

Analistler, koronavirüs salgınının etkisiyle Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçüldüğünü, dünya ticaretinde görülen çift haneli daralmalar göz önüne alındığında ülke ekonomisinin atılan proaktif adımlarla görece pozitif ayrıştığını söyledi.


PMI VERİSİNE ODAKLANILDI

Yurt içinde ve dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, Koronavirüs ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmelerin de gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirtti.