Balıkçılar 'haftaya balık fiyatları düşecek' diyor

15 Nisan’da başlayan av yasağının dün gece itibariyle sona ermesiyle birlikte tezgahlar dolmaya başladı. En çok satılan balık palamut oldu.
Balıkçılar 'haftaya balık fiyatları düşecek' diyor


Tüm sahillerimizde olduğu gibi Tarihi Kumkapı Balıkçılar Çarşı'sında balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek sezona başladı. Vatandaşlar da sezonun başlamasıyla birlikte taze balık alabilmek için balık çarşısına akın etti.

BALIKÇILAR PALAMUTTAN UMUTLU

Bu sezonun bereketli geçeceğini önceden öngören balıkçılar, ilk gün yapılan avdan son derece memnun. Bu bereketin vatandaşın cebine de yansıyacağını belirten balıkçıların bu yılkı gözdesi, "Palamut" olacağa benziyor.

”GEÇEN SENEYE GÖRE BEREKETLİ BİR SEZON BEKLİYORUZ”

Balıkların geçen seneye göre daha bereketli olduğunu söyleyen Kumkapı Balıkçılar Çarşısı Derneği Başkanı Erdoğan Gün, “Sezon açıldı bereketli balık; palamut oldu. İstavrit ve sardalye biraz bol. 3-5 güne bereketli olup olmayacağı belli olacak. Havaların biraz daha soğumasıyla çok daha iyi olacak. Sardalye balığı yenilecek bir balık. Korona virüs salgını dolayısıyla balıkçılar denize çıkamadı. Bu en çok palamuta yaradı. Diğer balıklarında bol olmasını ve geçen seneye göre bereketli bir sezon bekliyoruz.” dedi.


“FİYATLAR ŞU AN BİRAZ PAHALI, AMA HAFTAYA İYİLEŞME OLACAK”

Sezondan umutlu olduğunu söyleyen Gün, “Yeni sezonla bugün ‘Vira Bismillah’ dedik. Tezgahlara yeni yeni balıklarımızı koymaya başladık. Mutluyuz, inşallah bereketli bol ve güzel bir sezon olur. Mevsim olarak ilk etapta en bereketli balık palamut oldu, sırasıyla istavrit, çinekop, lüfer hepsinden umutluyuz. Şu an zaten öngörü ve sezimiz bu yönde. Fiyatlar şu an biraz pahalı, ama haftaya iyileşme olacak.” diye konuştu.