Balık av sezonu bereketiyle başladı

1 Eylül tarihi itibariyle balık av sezonu başladı. 15 Nisan tarihinden beri bu günü bekleyen ve hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar denize açıldı. Çanakkale'de bir tekne gecede 25 ton sardalye tuttu. İstanbul'daki balıkçılar da bu yıl çok palamut beklediklerini ifade etti.
Balık av sezonu bereketiyle başladı


Çanakkale'de yeni av sezonunun ilk gecesi bereketli geçti. Gece yarısı ’vira bismillah’ diyerek, denize açılan balıkçıların yüzünü, avladıkları sardalya güldürdü. "Çalı Balıkçılık" isimli gırgır teknesiyle yoğun geçen gecede iki kez ağlar denize bırakıldı ve toplam 25 ton sardalya avlandı.

ÇANAKKALE'DE DE BALIKÇILAR "VİRA BİSMİLLAH" DEDİ

Çanakkale’de yeni av sezonu için uğurlanan gırgır teknelerinin reisleri, "vira bismillah" diyerek denize açıldı. Kuzey Ege Denizi’ne avlanmaya gidilen ’Çalı Balıkçılık’ isimli gırgır teknesinden av sezonunun ilk dakikalarında ağlar sardalya için denize bırakıldı.

25 TON SARDALYA AĞLARDA

Gırgır teknesinin tayfası, denizdeki ağları heyecanla güverteye çekti. Ağların haznesindeki sardalyalar görüldüğünde ise tayfa, büyük sevinç yaşadı. Haznede bulunan 5 ton sardalya, vakumlama sistemiyle güverteye alındı. İlerleyen saatlerde ikinci kez denize bırakılan ağlardan bu kez 20 ton sardalya çıktı. Ağların haznesindeki balığın vakumlama sistemiyle güverteye aktarılması 15 dakika sürdü. Güvertedeki 11 balık gözünün tamamı doldu. Kumkale Balıkçı Barınağı’na yanaşan teknedeki sardalyalar, kasalanarak, araçlara yüklenip, farklı illerdeki balık hallerine gönderildi.


BALIKÇILAR BU YIL PALAMUTTAN UMUTLU

İstanbul'da da sezon açılışı heyecanla başladı. Çok sayıda balıkçı, pazarcı ve işletmecinin balık almaya geldiği halde yeni sezon hareketliliği havadan da görüntülendi. Balıkçılardan Enver Tatlı uzun süredir yasağın bitmesini beklediğini belirterek,  “İnşallah güzel balıkçılık olur. Bu sene palamut güzel gözüküyor. Ardından çinekop olur gibi. 5 aydır hapistik, antrenmansızdık. 36 saattir heyecandan uyumuyorum. Güzel bir sezon olur umarım." dedi.

Balıkçılardan Hakan Görmüş de “Bu sene gerçekten palamut gözüküyor. Palamuttan ümitliyiz. Bu sene palamut, uskumru, çinekop gözüküyor. Sezonu bereketli görüyoruz. Şu anda ciddi bir palamut var." dedi.