Bakan Selçuk: 3 milyon 576 bin 805 kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneği uygulamasının başladığı tarihten itibaren yararlanan kişi sayısını belirterek, 2 ay uzatıldığını aktardı.
Bakan Selçuk: 3 milyon 576 bin 805 kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bir açıklama yaparak, koronavirüs salgını sürecinden etkilenen iş yerlerinden 30 Haziran'a kadar kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunan ve bu uygulamadan yararlanma süresinin 2 ay daha uzatıldığını hatırlattı.


“TEMMUZ AYINDA 1 MİLYON 595 BİN 467 KİŞİ ÖDENEKTEN YARARLANMAYA DEVAM ETTİ”

İlk başladığı tarihten itibaren 3 milyon 576 bin 805 kişinin kısa çalışma ödeneğinden yararlandığını belirten Selçuk, şu bilgiyi verdi: "Kısa çalışma uygulamasının ilk başladığı tarihten itibaren 3 milyon 576 bin 805 kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Temmuz ayında 1 milyon 595 bin 467 kişi ödenekten yararlanmaya devam etti. 1 milyon 981 bin 338 çalışan için işverenler normalleşme süreciyle birlikte kısa çalışma talebinde bulunmadı."

"NORMAL ÇALIŞMA SAATLERİNE DÖNEN İŞ YERLERİNE NORMALLEŞME DESTEĞİ VERİYORUZ"

Normal çalışma saatlerine geçen iş yerleri için "Normalleşme Desteği" adı altında desteklerini sürdüreceklerini vurgulayan Bakan Selçuk, "Normal çalışma saatine geçen iş yerlerimiz de bu desteğimizden yararlanabilecek. Böylece istihdamı korumaya devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

“ÖDEMELERİN, UYGUNLUK TESPİTİ SONUCU BEKLENMEDEN YAPILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Bakan Selçuk, salgın nedeniyle yapılan kısa çalışma başvurularında ödemelerin, uygunluk tespiti sonucu beklenmeden yapılması yönünde yasal düzenleme yapıldığını anımsattı.