Avrupa Merkez Bankası Başkanı, ekonomide toparlanmayı işaret etti

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, eylül ayı Yönetim Konseyi Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada son gelen verilerin devam eden ekonomik toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı, ekonomide toparlanmayı işaret etti

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, "Ekonomik toparlanmanın gücü, salgının gelecekteki gelişimine ve çevreleme politikalarının başarısına büyük ölçüde bağımlı kalmaya devam ettiği için önemli belirsizliklerle karşı karşıya kalıyor." açıklamasını yaptı.


YÖNETİM KONSEYİ TOPLANTISININ ARDINDAN KONUŞTU

Lagarde, bankanın eylül ayı Yönetim Konseyi Toplantısı'nın ardından Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

“YURT İÇİNDEN GELEN TALEP CİDDİ TOPARLANMA GÖSTERİYOR”

Ekonomilerde yurt içinden gelen talebin ciddi toparlanma gösterdiğini belirten Lagarde, son gelen verilerin devam eden toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.

"BÜYÜME İÇİN RİSKLER AŞAĞI YÖNLÜ"

İmalat sanayisinin toparlanmaya devam ettiğini, hizmet sektöründe ise ivmenin son zamanlarda yavaşladığını aktaran Lagarde, belirsizliğin tüketici harcamaları ve şirket yatırımları üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Lagarde, "Büyüme için riskler aşağı yönlü." dedi.


"PEPP, VERİMLİ VE ETKİLİ BİR PROGRAM"

Christine Lagarde, bankanın yıl sonu enflasyon tahmininin değişmeyerek yüzde 0,3'te kaldığını, 2021 için yüzde 0,8'den yüzde 1'e yükseltildiğini, 2022 yılı için de yüzde 1,3'te sabit tutulduğunu aktardı.

“EYLÜLDEKİ TAHMİNLERDE DEFLASYON RİSKİ ÖNGÖRÜLMÜYOR”

Deflasyon riskinin haziranda yüksek olduğunu belirten Lagarde, ECB'nin eylüldeki tahminlerde ise deflasyon riski öngörmediğini söyledi.

“ECB'NİN BU YIL DARALMA TAHMİNİ YÜZDE 8,7'DEN YÜZDE 8'E İNDİ”

Lagarde, ECB'nin bu yıl daralma tahminini yüzde 8,7'den yüzde 8'e indirdiğini, 2022 için büyüme beklentisini ise yüzde 5,2'den yüzde 5'e çektiğini bildirdi.

“PANDEMİ ACİL VARLIK ALIM PROGRAMI ETKİLİ OLDU”

ECB'nin martta başlattığı Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nın (PEPP) verimli ve etkili olduğunu savunan Lagarde, "Mevcut koşullarda 1 trilyon 350 milyar euroluk... PEPP'in tamamının kullanılmasını öngörüyoruz." diye konuştu.

"ECB'NİN BİR KUR HEDEFİ YOK"

ECB Başkanı Lagarde, euro kurunun enflasyon üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, orta vadede talepteki toparlanmanın enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacağını söyledi.

Lagarde, ECB Yönetim Konseyi'nin eurodaki değer artışını tartıştığını, enflasyon üzerinde euronun değer kazanmasının etkisini dikkate alacaklarını, bunun yanında ECB'nin bir kur hedefi olmadığını aktardı.

Lagarde, bir soru üzerine, avro kurunun seviyesine ilişkin bir değerlendirme yapmayacağını ifade ederek, ECB'nin görevinin istikrarı sağlamak olduğunu vurguladı.

“FED’İN POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNİ NOT ALDIK”

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası stratejisindeki değişikliği not aldıklarını Lagarde, ECB'nin stratejik gözden geçirmesinin sonucuna ilişkin bir değerlendirme yapamayacağını söyledi.

EURO/DOLAR PARİTESİ ARTTI

ECB, bugün gerçekleşen eylül ayı toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, PEPP'yi de 1 trilyon 350 milyar euroda sabit tuttu.

Yönetim Konseyi, bugünkü toplantısında, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25'te sabit bıraktı.

Bu arada, euro/dolar paritesi, ECB ve Lagarde'ın Euro Bölgesi'nin ekonomik toparlanmasına ilişkin güvenlerini ifade etmesinin ardından eylül başından beri ilk kez 1,19'un üzerine yükseldi.