Antalya, 8 ayda 1,5 milyon turistin adresi oldu

Antalya'ya, koronavirüs salgınının yoğun olduğu zamanları da içeren 8 ayda 162 ülkeden 1 milyon 558 bin 737 turist geldi. Otellerin çoğunu bünyesinde bulunduran kentteki doluluk ise yüzde 65'i geçemedi.
Antalya, 8 ayda 1,5 milyon turistin adresi oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle martta duran uçak seferlerinin normalleşme adımları ile yeniden başlamasıyla 162 ülkeden turist kente geldi.


OCAK-AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA KENTE GELEN TURİST SAYISI: 1 MİLYON 558 BİN 737

Vali Ersin Yazıcı, 1 Ocak-31 Ağustos tarihleri arasında kente gelen turist sayısının 1 milyon 558 bin 737 olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

TURİZM KURBAN BAYRAMINDAN SONRA CANLANDI

Turizm sektörünün Kurban Bayramı'ndan sonra canlanmaya başladığını dile getiren Yazıcı, "En fazla turistin geldiği ay ağustos. Sadece bu ayda gelen turist sayısı 798 bin 524." dedi.

DAHA ÇOK RUSLAR GELDİ

Antalya'ya gelen turistlerin de büyük bir bölümünü Rusların oluşturduğunu belirten Yazıcı, Rusya'nın Antalya ve Türkiye için önemli bir ana pazar olduğunu ifade etti.


Rusya ile karşılıklı uçak seferlerinin başlamasıyla bu pazardan ciddi potansiyelde turistin geldiğini aktaran Yazıcı, "Rusya'dan 8 ayda 483 bin 790 turist geldi, bunun 336 bin 409'u sadece ağustosta geldi." diye konuştu.

"GEÇEN YILA GÖRE BU AĞUSTOSTA DAHA FAZLA UKRAYNALI GELDİ"

İkinci sırada ise Ukrayna'nın yer aldığını anlatan Yazıcı, "278 bin 945 Ukraynalı turistin, güvenli tatil için Antalya'yı tercih ettiğini bildirdi. Ukrayna'dan sadece ağustosa gelen turist sayısının ise 172 bin 118 olduğunu belirten Yazıcı, "Geçen yılın ağustos ayı rakamlarına göre Ukrayna pazarında yüzde 25'lik bir büyüme görüyoruz." açıklamasını yaptı.

ALMANLAR İKİNCİ, İNGİLİZLER ÜÇÜNCÜ

Almanya ve İngiltere'nin de Antalya için önemli pazarlar olduğunu dile getiren Yazıcı, en fazla turist gönderen ülkeler sıralamasında 8 aylık rakamlara göre Almanya'nın, sadece ağustos ayı rakamlarına göre ise İngiltere'nin üçüncü sırada yer aldığını kaydetti.

Almanya'dan 8 ayda 211 bin 119 turistin geldiğini ve bunun 46 bin 557'sinin ağustosta geldiğini belirten Yazıcı, 8 ayda 115 bin 80 misafirin geldiği İngiltere'den, ağustos ayında gelen turist sayısının ise 75 bin 556 olduğunu söyledi.

Vali Yazıcı, kente turist gönderen ülkeler sıralamasında Polonya, Belarus, Moldova, Hollanda, İsviçre, Romanya, Sırbistan ve Fransa'nın da ilk sıralarda yer aldığını bildirdi.

"OTELLER YÜZDE 65 DOLULUK SINIRINI AŞMIYOR"

Yazıcı, ülke genelinde sertifika alan otel sayısının büyük bir bölümünün Antalya'da bulunduğuna dikkati çekti.

Vali Yazıcı, şunları söyledi:

"Otellerimiz yüzde 65 doluluk oranına ulaşınca müşteri almıyor, bu hassasiyete özen gösteriyorlar. Turizm tesislerine yönelik rutin denetimlerimiz yapılıyor, çalışanlar da belirtilen kriterlere uyuyor. Havalimanından konaklama tesislerine kadar her alanda detaylı bir şekilde önlemler alınıyor. Güvenli bir ülke ve kent olarak gördükleri için turistler gelmeye devam ediyorlar."