Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanlığı: "GTS’ye göre Ağustos ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,74 oranında azaldı, ithalatımız ise yüzde 20,64 oranında arttı." açıklaması yaptı.
Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

Ticaret Bakanlığı "GTS’ye göre Ağustos ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,74 oranında azaldı, ithalatımız ise yüzde 20,64 oranında arttı." açıklaması gerçekleştirdi.


 2020 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat, yüzde  5,74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolar, ithalat, yüzde 20,64 artarak 18 milyar 776 milyon dolar, dış ticaret hacmi, yüzde 8,52 artarak 31 milyar 239 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI

İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 66,4 oldu.


İTHALAT ARTTI

GTS’ye göre Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,74 oranında azalan ihracat 12 milyar 463 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı ayda ithalatımız ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,6 artışla 18 milyar 776 milyon dolara çıktı.

 DIŞ TİCARET HACMİ

Ağustos ayında dış ticaret hacmimiz bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,52 artarak 31 milyar 239 milyon dolar olmuş, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 66,4 olarak gerçekleşti.

GTS’YE GÖRE ALTIN HARİÇ İHRACAT BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 4,92 ORANINDA AZALDI, ALTIN HARİÇ İTHALAT İSE YÜZDE 0,30 ORANINDA AZALDI

Altın ticareti hariç tutulduğunda, 2020 yılı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre;

•             İhracat, yüzde 4,92 azalarak 12 milyar 182 milyon dolar,

•             İthalat, yüzde 0,30 azalarak 14 milyar 694 milyon dolar,

•             Dış ticaret hacmi, yüzde 2,45 azalarak 26 milyar 877 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 82,9 oldu.

Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 394 artışla, 4 milyar 82 milyon dolarlık altın ithalatı gerçekleştirilmiş olup, bu rakam 1989 yılından bu yana aylık bazda en yüksek altın ithalat rakamıdır. Ocak-Ağustos döneminde ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla altın ithalatı yüzde 153 oranında artış göstererek 15 milyar 118 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İŞLENMEMİŞ VEYA YARI İŞLENMİŞ ALTIN İTHALATI HARİÇ TUTULDUĞUNDA

Bu kapsamda, işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda ağustos ayı ithalatının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,30 oranında azaldığı görülmektedir. Bunun sonucunda, işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç tutularak bakıldığında ağustos ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 82,9 gibi oldukça yüksek bir seviyeye çıktığı görüldü. Ocak-Ağustos dönemine bakıldığında ise bu oran yüzde 83,6 düzeyine yükseldi.

EN BÜYÜK PAZARIMIZ AB’DE DARALMA YAŞANINCA

Ağustos ayında en önemli ihraç pazarımız olan Avrupa Birliği’nde (AB) yaşanan talep daralmasına ilave olarak, ülkemizde üretim yapan otomotiv firmalarının ağustos ayında yıllık rutin bakım araları kapsamında üretimlerine ara vermesi nedeniyle otomotiv sektöründe üretim ve ihracatta daralma yaşandı. Bu kapsamda, ağustos ayında, motorlu kara taşıtları ihracatımız geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18,02 oranında azalarak 1 milyar 246 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ağustos ayında, motorlu kara taşıtları ihracatında yaşanan bu düşüş aylık bazda ihracat düşüşünün yüzde 36’sını oluşturdu.

ULUSLARARASI TİCARET DE DÜŞTÜ

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe ilave olarak, pandemi döneminde uluslararası ticarette yaşanan daralmaya bağlı olarak azalan sevkiyatlar nedeniyle gemi yakıtları, seyahat kısıtlamalarına bağlı olarak azalan uluslararası seyahatler nedeniyle hava taşıtları yakıtı ihracatımızda geçen yılın ağustos ayına kıyasla daralma yaşandı. Bu kapsamda, ağustos ayında petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar ihracatımız ise geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 61,55 oranında azalarak 244 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ağustos ayında, bu sektörün ihracatında yaşanan düşüş aylık bazda ihracat düşüşünün yüzde 51,5’ini oluşturmaktadır.

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜNDE YÜZDE 5,5 DARALMA YAŞANDI

Ağustos ayında, hazır giyim sektörü ihracatımız geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5,5 oranında artarak 1 milyar 392 milyon dolar; kimyasallar sektörü ihracatımız geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6,3 oranında artarak 1 milyar 1 milyon dolar; tekstil sektörü ihracatımız geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9,3 oranında artarak 939 milyon dolar; meyve, sebze ve mamulleri sektörü ihracatımız ise geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde19,3 oranında artarak 491 milyon dolar olarak gerçekleşti.

DAHA ÇOK FİRMA İHRACAT YAPTI

Ağustos ayında ihracat yapan firma sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 artarak 37 bin 776 olarak gerçekleşti.