ABD'de enflasyon ağustosta beklenenden fazla arttı

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 1,3 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Beklenti aylık yüzde 0,3 artması yönündeydi.
ABD'de enflasyon ağustosta beklenenden fazla arttı

ABD Merkez Bankası (Fed) yeni para politikası stratejisinde değişikliğe gidildiğini belirterek, bankanın yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini duyurmuştu. Bu nedenle merakla beklenen ağustos ayına ilişkin TÜFE verisini ABD Çalışma Bakanlığı “aylık yüzde 0,4” olarak açıkladı.


BEKLENTİNİN ÜZERİNDEKİ GİDİŞAT YILLIK ENFLASYONA DA YANSIDI

Mart, nisan ve mayıs aylarında düşüş kaydeden, haziran ve temmuzda ise artış eğilimi gösteren veriye ilişkin piyasa beklentisi, ağustosta aylık yüzde 0,3 artması yönündeydi. TÜFE, temmuzda da aylık yüzde 0,6'lık artış kaydetmişti.

Ülkedeki tüketici fiyatları, ağustosta yıllık bazda da yüzde 1,3 arttı. Piyasa beklentilerinin üzerinde bir seyir izleyen yıllık enflasyonun ağustosta yüzde 1,2 artacağı tahmin ediliyordu.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI YÜZDE 5,4 YÜKSELDİ

Tüketici fiyatlarında ağustos ayında görülen artışta, ikinci el araç fiyatlarında görülen yüzde 5,4'lük keskin yükseliş etkili oldu. Aynı dönemde benzin, barınma, rekreasyon ve mobilya fiyatlarındaki artış da ağustos ayı enflasyonunu etkileyen diğer kalemler oldu.


ENERJİ ENDEKSİ YÜKSELDİ, GIDA ENDEKSİ DÜŞTÜ

Enerji endeksi, ağustosta benzin fiyatlarında görülen yüzde 2'lik artışın etkisiyle yüzde 0,9 yükselirken, gıda endeksi temmuz ayındaki düşüşün ardından yüzde 0,1'lik artış kaydetti.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de ağustosta aylık yüzde 0,4 artarak piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi, ağustosta yüzde 0,2 artması yönündeydi.

ÇEKİRDEK ENFLASYONDA ARTIŞ

Çekirdek enflasyon, yıllık bazda ise yüzde 1,7 arttı ve yüzde 1,6 olan piyasa beklentisini geride bıraktı.