ABD'de 150 şirket ekonomik çöküşü durdurması için New York'u uyardı

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomisi kötüye giden New York'un geleceğinden endişe eden 150'den fazla büyük şirket, çöküşü durdurması için Belediye Başkanı Blasio'ya çağrıda bulundu.
ABD'de 150 şirket ekonomik çöküşü durdurması için New York'u uyardı

ABD'de koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ve ülkenin finans merkezi olan New York, ciddi ekonomik sorunlarla boğuşuyor.


Aralarında Goldman Sachs, Mastercard ve Nasdaq'ın da olduğu 150'den fazla şirket, New York Belediye Başkanı de Blasio'ya mektup göndererek, kentin güvenliğinden ve ''çöküşünden'' duyduğu endişeyi dile getirdi.

ABD'de 150 şirket New York'u uyardı

"SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN DAHA KARARLI ADIMLAR ATILSIN ÇAĞRISI"

Artan suç oranlarının ve yaşam kalitesini düşüren sorunların, ekonomik iyileşmeyi tehlikeye atacağı uyarısı yapan şirketler, sorunların çözümü için daha kararlı adımlar atılması çağrısı yaptı.


TEMEL HİZMETLER AKSIYOR

Bütçe kesintisi nedeniyle çöp toplama gibi temel hizmetleri azaltan kent, gelecek iki yılda 9 milyar dolar bütçe açığı riski ile karşı karşıya ve ilerleyen haftalarda ise 22 bin çalışanını işten çıkarmak zorunda kalabilir.

SUÇ ORANLARI DA ARTIŞ GÖSTERDİ

Siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından polis reformları kapsamında polis departmanının bütçesinde 1 milyar dolar kesintiye giden New York kentinde, silahlı şiddet ve hırsızlık gibi suç oranları da artış gösterdi.

Kamu güvenliği konusunda yaygın bir endişenin bulunduğuna dikkat çekilen mektupta, ''Çalışanlarımız, müşterilerimiz ve ziyaretçilerimizin güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamına geri döneceklerine dair güçlü ve tutarlı bir mesaj göndermemiz gerek. Kentin güvenliği ve yaşanabilirliği endişeleri hızlı bir şekilde giderilmediği sürece kente dönüşler de yavaş olacak.'' denildi.

Çok sayıda kişinin işsiz olduğu ve evsiz kalma riskinin de bulunduğuna dikkat çekilen mektupta, şirketler gerekli hizmetlerin sağlanması konusunda yardım teklif etti.

New York Belediye Başkanı de Bill de Blasio ise 150'den fazla şirkete, kentin federal yardıma ve uzun vadeli borçlanmaya ihtiyaç duyduğu cevabını verdi.

Fotoğraf: Reuters