Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,860
0.1006 %
7,728
0.3154 %
392,135
0.2046 %
Gazeteci Güngör Uras, ekonomi haberini halka sevdiren isim oldu

Gazeteci Güngör Uras, ekonomi haberini halka sevdiren isim oldu

Ayşe Teyze, Ali Rıza Amca örneklemeleriyle ekonomi haberlerini en anlaşılır hale getirerek yazan, yorumlayan Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı ve ekonominin duayenlerinden Prof. Dr. Güngör Uras, geçen yıl bugün, 19 Ağustos 2018 Pazar günü İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Başarılı çalışmalarından dolayı bir çok ödülle sahip olan Prof. Dr Güngör Uras'ın en önemli özelliği kendisini okuyan kitlenin, ekonomik konuları rahatlıkla anlamasını sağlayan örneklerle ifade etmesi idi. “Ayşe Hanım Teyze” söylemi Türk ekonomisi literatürüne Uras sayesinde girdi.

Uzun yıllardır ekonomi basınına hizmet veren Güngör Uras, bu yıl, 1'inci ölüm yıl dönümü nedeniyle anılıyor.

GÜNGÖR URAS KİMDİR?

Düzce’de doğdu. Ankara Koleji’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doktora yaptı, Boğaziçi Üniversitesi’nde doçentliğini aldı. Marmara Üniversitesi’nde profesör oldu. 1962-1974 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olarak çalıştı. TÜSİAD’ın ilk Genel Sekreteriydi. Uzun yıllar Aksigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. 1968’ten vefatına kadar basında yazılarıyla yer aldı Dünya ve Milliyet gazetelerinde köşe yazılarına son gününe kadar devam etti. NTV’de ekonomi programı yaptı. DPT yayınları ve diğer yayınevlerinden çıkmış 30’un üzerinde yayını bulunuyor.

Sürekli basın kartı sahibiydi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülü, Nezih Demirkent Ödülü ve Burhan Felek Anı Plaketi sahibiydi. Ayrıca 2018 bu yıl düzenlenen Ekonomi Gazetecileri Derneği Başarı Ödülleri töreninde Ekonomi Programı (TV) dalında Ödül aldı. 2013 Yılında Ekonomi Gazetecileri Derneği Geleneksel Yılbaşı Buluşmasında mesleğe katkılarından dolayı ödül aldı .