Hava Durumu
°C
123.556,100
0.7636 %
5,936
0.0219 %
6,579
-0.0349 %
297,028
-0.1495 %
Galerilere iş yeri şartlarına uyum için yıl sonuna kadar süre tanındı

Galerilere iş yeri şartlarına uyum için yıl sonuna kadar süre tanındı

İkinci el otomobil satan galerilere iş yeri şartlarına uyum için ek süre tanınarak, 13 Ağustos olan son gün, 31 Aralık'a kadar uzatıldı.

İkinci el taşıt satışı yapan işletmelerin, iş yerlerinin en az 100 metrekare olması, yüksekliğinin 3 metre olması, işletmecinin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması ve konut altında bulunmaması gibi şartları içeren düzenlemeye uyum süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

İKİNCİ EL MOTORLU KARA TAŞITI TİCARETİ YAPANLARI İLGİLENDİRİYOR

Ticaret Bakanlığının "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girdi.

TİCARET BAKANLIĞI SÜRE TANIDI

Söz konusu düzenlemeden bu yana geçen süre içerisinde işletme ve toplu iş yerlerinin büyük bir kısmı yönetmelikte öngörülen şartlara uyum sağlayamadığından, Ticaret Bakanlığınca ticari hayatın sekteye uğramaması ve olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla yeni yönetmelik değişikliği ile işletme ve toplu iş yerlerine 31 Aralık 2019 tarihine kadar ilave uyum süresi tanındı.

GALERİCİLER VE OTO SATIŞ SİTELERİ İÇİN

Söz konusu düzenleme, bir yapı veya alan bütünlüğünde faaliyet gösteren ve içinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan en az 30 işletme veya en az 50 çalışanı bulunan iş yerleri için de çalışanlar ve ziyaretçilere yönelik yönetim odası, ibadet yeri, çalışan ve ziyaretçiler için beslenme ve dinleme alanı, ortak kullanım alanlarının engellilere uygun olarak tasarlanması, otopark şartı, sağlık odası ve en az 1 sağlık personeli istihdam şartı bulunuyor.